Zanim postawisz zburz

Postawienie własnego domu to spore przedsięwzięcie. Niekiedy jednak zanim postawimy dom, musimy zburzyć inny budynek. Zwykle decydujemy się wolny grunt, gdzie nie stoi żaden budynek. Może się jednak zdarzyć, że ziemia oferowana jest wraz z nieruchomością która ma być rozebrana – wówczas rzecz jasna trzeba dokonać wyburzenia takiego budynku. Do tego celu należy wynająć firmę, która realizuje tego rodzaju zadania.

wyburzanie

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com
Mogłoby się wydawać, że rozbiórka budynku jest znacznie prostsza niż jego postawienie, ale niekoniecznie. Jest to nader skomplikowany proces, który wymaga realizacji szeregu ważnych kroków. Nie można tak po prostu wziąć młota i zacząć rozwalać stary budynek – należy wcześniej dokonać licznych formalności zanim dojdzie do konkretnej rozbiórki .
Kwestię wyburzeń budynków określa ustawa Prawo Budowlane i inne rozporządzenia. Oczywiście istnieją sytuacje kiedy jakąś budowę można rozebrać bez wspomnianych formalności – dotyczą one tych nieruchomości, których postawienie nie wymagało pozwolenia na budowę. Jednakże w przypadku większości nieruchomości takie zezwolenie jest niezbędne, dlatego i przy ich rozbiórce również należy dokonać licznych formalności. Zgłoszenie rozbiórki zgłasza się w najbliższym starostwie.
Kiedy już zdobędziemy pozwolenie na rozbiórkę powinniśmy wynająć fachową ekipę, która wykona niezbędne prace (poznaj na stronie).

Jeżeli ciekawią Cię prezentowane w niniejszym tekście tematy i chcesz zobaczyć większą ilość informacji na tego typu temat – kliknij tu pojemnik z otwieranym dnem!

Nad wszystkimi takimi pracami musi czuwać oczywiście kierownik, posiadający stosowne uprawnienia. Warto wynająć firmę, która nie tylko zajmie się demontażem nieruchomości, ale też wywiezieniem i utylizacją gruzu i innych materiałów powstałych po demontażu. W przypadku domów jednorodzinnych do wyburzenia na ogół wystarcza typowy sprzęt taki jak ciężkie młoty umieszczone na koparkach, ale może się również zdarzyć, że do wyburzenia będą potrzebne materiały wybuchowe. Oczywiście im bardziej skomplikowanych technik i sprzętów trzeba będzie użyć do wyburzenia budynku, tym cena za usługi będzie wyższa. Ogólnie jest ona uzależniona też od wielkości budynku, który ma być zdemontowany i od tego, czy w koszt mają być wliczone usługi dodatkowe, jak na przykład wspomniane wywożenie gruzu czy inne.