W czasie stawiania domu należy pomyśleć w jaki sposób będziemy odprowadzać ścieki. Gdy jest już kanalizacja, do jakiej można się podłączyć to nie ma z tym problemu. Z kolei jeżeli nie, to trzeba wybrać szambo lub też budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Źródło: http://www.flickr.com
Jak przedstawiają się są zalety tego typu rozwiązań?
Co istotne należy dowiedzieć się, które z rozwiązań jest możliwe do zrealizowania na naszym terenie. Jeśli istnieje sieć kanalizacyjna to mamy obowiązek przyłączenia do niej. Nie można w takiej sytuacji wybrać osobną inwestycję. Tak samo jednak nie w każdym miejscu można sobie pozwolić na szambo albo oczyszczalnię ze względu na specyficzne warunki gruntu i wód gruntowych. Należy to także sprawdzić z zagospodarowaniem przestrzennym. Określa on istotne wytyczne pod kątem ochrony natury, jakie mogą sprawić, iż przeprowadzić daną inwestycję można tylko pod pewnymi warunkami. Jakie warunki jeśli chodzi o glebę powinny występować, by móc zainwestować w szambo ekologiczne albo przydomową oczyszczalnię?

Źródło: Rintal Polska

Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli mowa o szambie to jest to duży szczelny pojemnik, z tego względu nie ma szczególnie ciężkich wytycznych, gdy chodzi o wzmacnianie gruntów. Ma to jednak znaczenie, kiedy chodzi o użyty zbiornik. Tam, gdzie wody gruntowe są wysoko należy zainstalować zbiornik cięższy, najlepiej betonowy. Nie będzie od podnosił się ku górze gdy będzie pusty. Z kolei tam, gdzie tego typu problemów z posadowieniem nie ma, sprawdzą się doskonale zbiorniki z polietylenu. Jak chodzi o oczyszczalnie, tu już grunt ma spore znaczenie – szukaj na Poziom wód gruntowych bowiem musi być przynajmniej 1,5 metra pod miejscem z drenami. Najlepiej aby grunt był piaszczysty albo gliniasto-piaszczysty.
Kiedy chodzi o koszty to wybudowanie szamba (www.ajpszamba.pl/) mniej kosztuje aniżeli postawienie oczyszczalni przy domu. Natomiast koszty eksploatacji bardzo się między sobą różnią na korzyść oczyszczalni. Koszt wywożenia szamba jest dość duży. Pomimo początkowych dużych nakładów, w użytkowaniu inwestycja kosztuje mniej by ją utrzymać z tego względu zwraca się już po kilku latach. Wciąż większa ilość ludzi wybiera oczyszczalnie przydomową – szczegóły są na Obydwie inwestycję trzeba zgłosić w starostwie. Prace można rozpocząć najwcześniej 30 dni po dacie widniejącej na zgłoszeniu. Trzeba także pamiętać, iż gdy mowa o szambie, gmina może nakazać inwestorowi późniejsze podłączenie się do kanalizacji kiedy ta już będzie dostępna na danym terenie.
Natomiast gdy chodzi o oczyszczalnie nie ma tego typu przepisów, które nakazywałyby przymusowe podłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Dlatego warto mieś świadomość istnienia takich kwestii, nim zdecydujemy się na jedną albo drugą metodę na problem ścieków.