Z czego produkuje się używane w lotnictwie okna?

W celach reklamowych używane bywają różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Co poniektóre z nich są z pozoru niezwykle do siebie podobne, ale w praktyce bardzo różnią się wzajemnie swoimi właściwościami.

Dla przykładu poliwęglan – rzuć okiem na taśmy paroprzepuszczalne: kliknij tutaj – oraz plexi.
podjazd

Autor: Shannon
Źródło: http://www.flickr.com
Obydwa są bezbarwne, jednak ten pierwszy posiada bardzo dużą udarność i odporność na uderzenia. Dlatego też wykorzystywany jest nie tylko dla potrzeb reklamowych, ale także jako odpowiednik szkła w szklarniach. Kolejny z powyższych surowców, czyli płyta (płyty pleksi taniio) plexi jest z kolei dość krucha, lecz jest też niezwykle odporna na różnego typu warunki meteorologiczne, posiada doskonałe właściwości tłumienia oraz nie posiada tendencji do przebarwień. Jest surowcem niezwykle sztywnym oraz proponowana jest w wielu barwach. Płyty pleksi cechują się stosunkowo wysoką przepuszczalnością światła (wynoszącą około 92%). Właściwości tego materiału powodują, że mają one szerokie zastosowanie jako elementy nośników reklamowych. Są to m.in. posiadające podświetlenie przestrzenne formy, tablice marketingowe czy też ścianki stoisk wystawowych. W branży budowlanej natomiast płyta plexi jest stosowana do budowy ekranów dźwiękowych, jako oszklenia drzwi, oszklenia poziome czy też osłony.
Reklama nie jest jednak jedyną gałęzią gospodarki, w której wykorzystuje się ten materiał. Plexi używa się również przy wytwarzaniu wanien, brodzików czy kabin w solariach lub jako obudowy łóżek. W przemyśle lotniczym pleksi stosowane jest do tworzenia okien w samolotach, a w przemyśle samochodowym robi się z niego tablice rejestracyjne czy owiewki.

Co ciekawe, ten termoplast jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, więc jest też stosowany w przemyśle spożywczym. Materiał ten jest sprzedawany np. w postaci płyt o określonych rozmiarach i o grubościach np. 4 czy 8 milimetrów.