Wybudowanie domu to bardzo żmudna inwestycja. Trzeba pamiętać o wielu zagadnieniach. Jakie kwestie są jednak najważniejsze?

Nowoczesne biura architektoniczne upraszczają życie i procedury administracyjne własnym klientom. Większość biur zwyczajnie załatwia sprawy formalne w imieniu swoich klientów. Wniosek pozwolenia na budowę możemy uzupełnić samemu albo za sprawą działania architekta adaptującego projekt budowlany przyszłego domu. Plany domów są najczęściej sprawą osobistą, natomiast sprawy formalne są jedynie nadprogramem.

Wniosek taki składa się w urzędzie miasta, gminy albo starostwie powiatowym. Organ administracji powinien dać zezwolenie w ciągu miesiąca od jego złożenia. W pozycjach zawikłanych i skomplikowanych procedura ta może przeciągnąć się aż do 65 dni. Jeżeli żadna ze stron nie odwoła się to decyzja staje się prawomocna w ciągu 14 dni i jest znacząca 2 lata od jej uprawomocnienia. Schematy domówteż muszą być przedstawione w urzędzie w postaci dokumentacji technicznej. Na 7 dni przed rozpoczęciem budowy trzeba ten fakt zgłosić w organie administracji, gdzie złożony był wniosek o budowę. Zobacz wzmocnienie gruntu.

Zainteresował Cię omawiany materiał? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik – to bardzo użyteczna witryna, która również będzie dla Ciebie wartościowa.

Do takiego zawiadomienia dodaje się oświadczenia kierownika budowy. Po tym zawiadomieniu odbiera się dziennik budowy potrzebny do rozpoczęcia budowy i wytyczenia ław fundamentowych. Uregulowanie spraw formalnych można zlecieć także w biurze architektonicznym.

zagęszczanie gruntu oraz spoiwa drogowe
Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszyscy z nas mieli z tym styczność i nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego ile trzeba poświęcić swojego zdrowia na dopuszczenia oraz na masę pozostałych papierów z rozmaitych urzędów i inwestycji. Szczególnie, że musimy pamiętać o kwestiach, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, jak zagęszczanie gruntów, spoiwa budowlane czy stabilizacja gruntów. Budowa domu nie jest wcale taka banalna, jest to bardzo i poważnie złożona sprawa, której to czasami ludzie po prostu nie mogą podołać. Jak się domyślamy związuje się z tym mnóstwo zaświadczeń i pozwoleń, jednak oprócz tego jest dużo innych, dla poniektórych nawet niepotrzebnych papierów.

Jest to jednakże rzecz pospolita w urzędach, i do załatwienia takich właśnie spraw człowiek musi uzbroić się w dużą wytrwałość i z umiarem i spokojem czekać na dalszy przebieg wydarzeń. Polecamy spoiwa budowlane. Te dokumenty, które nam się tylko wydaje, że są konieczne w porównaniu z tymi, co istnieją tak naprawdę to kropla w morzu. Nie jesteśmy jednak w stanie nic z tym uczynić, lecz są to formalności i jest to dla innych bardzo ważne, jednak dla nas niekoniecznie. Podejmując się zadania, którym jest budowa domu – więcej : przejdź dalej – często sami nie wiemy w co się ładujemy, jednak jesteśmy od tego, by rozwiązywać wszystkie nasze problemy.