Wodomierze jako podstawowe urządzenia do pomiaru zużycia wody

Wodomierze są głównymi aparatami pomiarowymi zużycia wody. Ich precyzja obliczeniowa, rzetelność, również dokładny dobór stanowią bazę zgodnych rozliczeń. W ostatnim okresie bardzo modne stały się wodomierze bezprzewodowe, jakie umożliwiają realizowanie większej liczby odczytów i rozliczeń, a również możliwość fakturowania w krótszych okresach naprawdę zużytej wody.

licznik wody

Autor: Michael Pereckas
Źródło: http://www.flickr.com
W inteligentnych wodomierzach zastosowano optyczny przepływ, całkiem trwały na zewnętrzne pole magnetyczne. Nie ma możliwości zakłócania pomiaru transferu wody, czyli inaczej przywłaszczenie wody przez instalowanie aparatów przekazujących pole magnetyczne i krępujących pracę licznika. Zyskuje na tym spółdzielnia, ale i lokator, który nie musi płacić za innych lokatorów. Współczesne wodomierze mogą powiadamiać zakład dostarczający wodę o przeróbkach, albo próbach zmian w urządzeniu np. zsunięciu nakładki, transferu wstecznego, oraz przyłożenia magnesu.
Największym pozytywem dla mieszkańców jest to, że odczyt stanów zużycia wody odbywa się bez konieczności wejścia do pomieszczeń mieszkalnych, w opcjonalnym terminie, w krótkim czasie, a zdobyte dane zdołają być przesłane do formatu pliku csv, tym samym obniżone są koszty odczytów i sporządzania baz danych. Kolejnym uproszczeniem jest odczyt danych z aparatów zainstalowanych w punktach ciężko dostępnych.
Wartość tego licznika rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych, jakie powinien ponieść lokator.

Gdy przejdziesz do sedna kwestii, to pamiętaj, że masz możliwość uzyskać inne informacje na opisywany temat – przeczytaj w serwisie (https://www.lazzonigroup.pl/glowice-wiertarskie/) wszystko, co okazuje się przydatne tu.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Wydaje się jednakże, że w spółdzielniach, gdzie koszty wody technologicznej były istotnie olbrzymie, opłaca się montować takiego gatunku sprytne wodomierze – pełna oferta. Zasadniczym beneficjentem jest rzeczywiście spółdzielnia, ale po części też mieszkaniec. Jego czynsz powinien być mniejszy, będzie również zawiadamiany o jakichkolwiek szczelinach, jakie zdołają okazać się w przyszłości istotnym problemem. Cena licznika nie jest zbyt zawyżony, a sporo spółdzielni rozkłada go mieszkańcom na raty do czynszu.
Sprytne wodomierze umożliwiają usunąć sposobność wystąpienia błędów powiązanych z błędnym odczytem, lub pomyłki przy wprowadzaniu danych.