Wodomierze jako podstawowe urządzenia do pomiaru zużycia wody

Wodomierze są głównymi aparatami pomiarowymi zużycia wody. Ich precyzja obliczeniowa, rzetelność, również dokładny dobór stanowią bazę zgodnych rozliczeń. W ostatnim okresie bardzo modne stały się wodomierze bezprzewodowe, jakie umożliwiają realizowanie większej liczby odczytów i rozliczeń, a również możliwość fakturowania w krótszych okresach naprawdę zużytej wody.

licznik wody

Autor: Michael Pereckas
Źródło: http://www.flickr.com
W inteligentnych wodomierzach zastosowano optyczny przepływ, całkiem trwały na zewnętrzne pole magnetyczne. Nie ma możliwości zakłócania pomiaru transferu wody, czyli inaczej przywłaszczenie wody przez instalowanie aparatów przekazujących pole magnetyczne i krępujących pracę licznika. Zyskuje na tym spółdzielnia, ale i lokator, który nie musi płacić za innych lokatorów. Współczesne wodomierze mogą powiadamiać zakład dostarczający wodę o przeróbkach, albo próbach zmian w urządzeniu np. zsunięciu nakładki, transferu wstecznego, oraz przyłożenia magnesu.
Największym pozytywem dla mieszkańców jest to, że odczyt stanów zużycia wody odbywa się bez konieczności wejścia do pomieszczeń mieszkalnych, w opcjonalnym terminie, w krótkim czasie, a zdobyte dane zdołają być przesłane do formatu pliku csv, tym samym obniżone są koszty odczytów i sporządzania baz danych. Kolejnym uproszczeniem jest odczyt danych z aparatów zainstalowanych w punktach ciężko dostępnych.
Wartość tego licznika rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych, jakie powinien ponieść lokator.

wodomierz

Źródło: flickr.com
Wydaje się jednakże, że w spółdzielniach, gdzie koszty wody (jonizator wody) technologicznej były istotnie olbrzymie, opłaca się montować takiego gatunku sprytne wodomierze – pełna oferta. Zasadniczym beneficjentem jest rzeczywiście spółdzielnia, ale po części też mieszkaniec. Jego czynsz powinien być mniejszy, będzie również zawiadamiany o jakichkolwiek szczelinach, jakie zdołają okazać się w przyszłości istotnym problemem. Cena licznika nie jest zbyt zawyżony, a sporo spółdzielni rozkłada go mieszkańcom na raty do czynszu.
Sprytne wodomierze umożliwiają usunąć sposobność wystąpienia błędów powiązanych z błędnym odczytem, lub pomyłki przy wprowadzaniu danych.