Własny dom – to niełatwe, ale możliwe! Organizujemy i zaczynamy budowę – jakie muszą być kolejne kroki?

Rozważasz budowę domu? W takim przypadku przed tobą przynajmniej kilkanaście miesięcy dość ciężkiej pracy. Czeka cię z pewnością niemało stresu i nerwów, ale i zadowolenia.

Wpierw musisz wyszukać odpowiednią działkę. Jeżeli ją już masz, to już duża część sukcesu, bowiem to zagadnienie wielu osobom spędza sen z powiek. Teraz czas pomyśleć o zebraniu środków na realizację stworzonego projektu. To kolejne niełatwe zadanie. Oczywiście możliwe, że niestety będziesz musiał ubiegać się o kredyt hipoteczny. Budowa – Prime Project – związana jest przecież z dużymi kosztami i niełatwo jest zgromadzić środki potrzebne do jej zrealizowania. Jeżeli chciałbyś to zrobić na własną rękę, z pewnością zajęłoby ci to jakieś kilkanaście lat. Lepiej zatem zacznij jak najszybciej planować wyprawę do banku. Przygotuj kosztorys, sprawdź, ile pieniędzy dokładnie będziesz potrzebował – z całą pewnością będziesz o to pytany. Spróbuj się też zorientować, czy masz odpowiednią zdolność kredytową. Najlepiej zapytaj o to w konkretnym, interesującym cię banku. Jeżeli okaże się, że nie – zawsze możesz jeszcze spróbować w innym.

Budowa

Źródło: morguefile.com
Masz już niezbędną sumę? Pora zatem brać się do pracy! Zastanów się, jaki powinien być twój najlepszy dom. Duży? Mały? Piętrowy? Z drewna? Skonsultuj to z bliskimi, stwórzcie wspólną wersję i weźcie się za realizację planów. Duże prawdopodobieństwo będziecie do tego potrzebować fachowca – więc go znajdźcie. Przecież przed wami jeszcze bardzo długa droga, nie ma co zwlekać!

Plany już przygotowane? Pora zatem zacząć działać w praktyce. Rozważ, czy chcesz robić większość sam, czy też wynajmiesz do tego zadania ekipę budowlaną. Musisz też zdobyć niezbędne maszyny, takie jak na przykład żurawie budowlane lub betoniarki. Pomyśl o tym już na początku. Nawet jeżeli tematyka budowy jest ci dobrze znana, to w pewnych kwestiach z pewnością będziesz potrzebował pomocy. Już teraz znajdź więc jak najbardziej godnych zaufania pracowników. Najlepiej popytaj osób, które znasz. W ten sposób z pewnością uda ci się uniknąć zbędnych nerwów dotyczących niesumiennie wykonanej pracy na placu budowy. Poczytaj o żurawiach wykorzystyanych na budowie.
Podczas budowy domu, na pewno spotka cię wiele trudności, ale nie zrażaj się tym, a w trudniejszych momentach myśl o celu, jaki z pewnością już niebawem uda ci się osiągnąć.