Własnoręcznie robione meble to nic prostszego! Starczą dobre zamiary i czas wolny, lecz nie zapomnij także o bezpieczeństwie

Kiedyś meble produkowało się tylko z drzew, a stolarze byli autentycznymi artystami. Dzisiaj, też można dostać prawdziwe, masywne meble drewniane albo meble antyczne, jednak są one dość kosztowne. Postęp technologii, a także wzrost świadomości ekologicznej zapoczątkowało przemiany w sposobie produkowania mebli, które dziś w prawie całkowitym zakresie produkuje się z płyt stolarskich.

PłytyPłyty – infinitex.pl/plyty-wermikulitowe/ – stolarskie wytwarzane są ze ścinek z rdzenia drewna litego, zwykle sosnowego, ale możliwe jest nabyć płyty z innych drzew również.
stolarka
Autor: Bill Benzon
Źródło: http://www.flickr.com

Płyty są pokryte z dwóch lub jednej strony organiczną okleiną. Ich ostateczne dopracowanie jest dobrej jakości i zwykle nie potrzeba od stolarza więcej pracy niż wygładzenie i dopracowanie według swojego projektu. Płytę najczęściej pokrywa się wybranym materiałem – laminatem lub lakieruje.

Jeżeli chcesz wykonać jakiś mebel samodzielnie, pamiętaj, żeby wybrać właściwy typ płyty. Płyty stolarskie – są najczęściej średniej gęstości, a więc można się zetknąć z określeniem MDF. Są płyty suchotrwałe, czyli przeznaczone do wnętrz, w których nie będą miały styczności z nadmierną wilgocią, a także płyty wodoodporne, zaimpregnowane właściwymi środkami chroniącymi przed wchłanianiem wilgoci – z nich możesz zrobić mebel ogrodowy albo łazienki.

Płyty stolarskie wykorzystywane są w całym sektorze meblowym, oczywiście do konstrukcji mebli. W branży budowlanej używane przy stolarce drzwiowej i jako chuda ściana działowa. W transporcie często wykorzystywana jako ściany boczne przyczep. Co nie zmienia faktu, że pierwsze skrzypce gra w branży meblarskiej.

Zamierzasz wykonać samodzielnie szafę wnękową, albo szafki kuchenne? Nic trudnego. W sklepach z artykułami budowlanymi bez problemu można zaopatrzyć się w (płyty stolarskie surowe albo już oklejone albo zalaminowane. Dodatkowo kup wszystkie wymagane elementy do Twoich mebli, między innymi mocowania drzwiczek, rączki oraz inne. W znacznej większości sklepów budowlanych można płyty docinać na wymiar, lecz najwygodniej jest zaopatrzyć się w najlepsze narzędzia (obrabiarki do drewna, szlifierki oraz pozostałe), za pomocą których będziesz w stanie przycinać płyty u siebie na miejscu. Płyty (więcej o polipropylen spieniony-> www.rokad.pl/pl/c/PCW-Spienione/21) stolarskie są gęste oraz twarde, ale przyjemne w przerabianiu, a więc z dobrej jakości sprzętem nie powinno się mieć żadnych kłopotów.

Choć zabawa w stolarza jest z pewnością ekscytująca, nigdy nie zapominaj o bezpieczeństwie swoim i innych. Stosuj odpowiednie zabezpieczenia oczu, głowy oraz dłoni. Przenigdy nie pozostawiaj narzędzi bez nadzoru w zasięgu dzieci. Dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami, przed przystąpieniem do pracy, dzięki czemu na pewno nie narazimy się na niebezpieczeństwo.