Wilgotność w domku – w jaki sposób jej się pozbyć?

Mnóstwo ludzi zmaga się z kłopotem wilgotności w domku albo lokalu mieszkalnym. Pewną z metod na uporanie się z podwyższoną wilgotnością we wnętrzach będzie ich należyta wentylacja.

Naprowadzamy, na co zwracać wyjątkową uwagę.
przykład domku letniskowego z ogrodem

Autor: Gina Paulucci
Źródło: http://www.flickr.com

Krótkotrwale utrzymująca się powiększona wilgoć powietrza jest naturalna i wynika ze zwyczajnego użytkowania mieszkania. Jednak w dłuższym czasie może ona wywoływać rozkwit trujących grzybów oraz pleśni. By ustrzec się takiego rozwoju wypadków, niekiedy wystarczy zadbać o należytą wentylację wnętrz.

Czy przeczytany post był interesujący, ale masz ochotę na następne? Pragniesz zobaczyć link do strony (http://www.kanownik.pl/789,Lozka.html)? Zatem zapraszamy – wystarczy wyłącznie najechać myszką.

Czasami niezbędny może się okazać tak zwany domowy osuszacz powietrza.

łazienka

Autor: Bit Boy
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć w domku paradoksalnie zwiększa się z reguły po dokonaniu pewnych zmian – po dociepleniu domku czy też wymianie stolarki okiennej. Czemu? Bowiem pozbywając się nieszczelnych fragmentów sprawiamy, iż „na wierzch” wychodzą skryte dotychczas problemy z systemem wentylacyjnym. Mogą one prowadzić przykładowo do parowania szyb, zaduchu, natomiast w skrajnych wypadkach do wystąpienia grzyba na ścianach. Nim jednakże przystąpimy do likwidowania efektów zawilgocenia, warto poszukać po czym wyeliminować wszelkie jego przyczyny. Punktem wyjścia harmonijnego obiegu powietrza w budynku będą naturalnie wentylacyjne kratki. Powinny znajdować się przede wszystkim w kuchniach, umywalniach a także wszystkich wnętrzach bez okien. Osiągnięcie należytego poziomu cyrkulacji powietrza w niektórych sytuacjach może być nierealne przy wykorzystaniu wyłącznie grawitacyjnych kratek wentylacyjnych.

Wtedy obieg warto wspomóc mechaniczną wentylacją. Miejmy na względzie, iż w miejsce „zużytego” powietrza warto wprowadzić świeże powietrze. Wtenczas warto swoją uwagę skierować w stronę wnęk okiennych i drzwi.