Wilgoć drewna jak też sposoby jej badania

Drewno jest surowcem anizotropowym i higroskopijnym. Stąd jego właściwości mechaniczne zależne będą od kształtowania się jego wilgoci.
W każdym zastosowaniu drewna musi przestrzegana być zasada utrzymania stałej wymaganej wilgotności technicznej, równoważnej przy której nie zmienia one swych kształtów.

Ażeby jednakże spożytkować drewno w optymalny sposób pod względem technicznym, warto dbać o jego wilgoć a to można czynić tylko poprzez dokładne sprawdzanie jego wilgotności. Badanie wilgoci drewna możemy dokonywać wieloma sposobami. Pierwszą ze strategii jest nadzwyczaj dogłębna oraz wykorzystywana w warunkach zakładowego laboratorium a także suszarniach drewna. Z kolei druga elektrometryczna jest stosunkowo praktyczna oraz stosowana wszędzie a szczególnie w zakładach przerobu drewna na składach drzewnych w większych i mniejszych zakładach rzemieślniczych.
gruz

Autor: jean-louis Zimmermann
Źródło: http://www.flickr.com
Salon w stylu nowoczesnym

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Metoda wagowo-suszarkowa polega na zaczerpnięciu próbki o rozmiarach 2x2x2 cm ze środka analizowanej deski bądź fragmentu. W następnej kolejności dokonuje się ich ważenia z czułością do 0,01g. Zważone sztuki umieszcza się w elektrycznej suszarce – laboratoryjnej, wyposażonej w termoregulację, która utrzymuje temperaturę na wymaganym poziomie z precyzją do +/- 5 °C. Wilgotność drewna (Wo) oblicza się z precyzją do 0,5%.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, to sprawdź informacje (https://www.termofol.pl/informacje-ogolne/ogrzewanie-podczerwienia-a-wlasciwosci-zdrowotne/), które także są na niniejszy temat. Zawsze lepiej jest wiedzieć więcej.

Oprócz tego zawsze możesz zastosować tak zwany miernik wilgotności drewna (zobacz|sprawdź miernik wilgotności drewna). Istnieje na rynku ciąg typów wilgotnościomierzy.

Do łatwych w obsłudze należy higrometr D-3, jaki dokonuje pomiaru wilgotności drewna od 6% do 30% wilgoci bezwzględnej. doświadczenie zawodowe przekonuje, że bez podobnych przyrządów nie można w sposób ścisły dokonywać jakiejkolwiek produkcji drzewnej.