W jakiej sytuacji wybrać osuszacz kondensacyjny a kiedy adsorpcyjny i w jaki sposób działają osuszacze?

Niezwykle istotna jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Zależy od niej w znacznej mierze nasze samopoczucie. Za wysoka wilgotność mogłaby prowadzić do wystąpienia dolegliwości górnych dróg oddechowych, bólu głowy i rozdrażnienia kompletnego organizmu.

Gdy wilgoć będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, może pojawić się także grzyb na ścianach mieszkania. Usunięcie jego nie jest to łatwa kwestia.
przykład reklamy

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest dla nas, ale również dla naszych mebli, książek oraz sprzętu komputerowego, gdy wilgotność utrzymywana jest w przedziale od 40 do 60%. Miejsca, które szczególnie narażone są na zawilgocenia to te, w jakich są problemy z wentylacją. Są do łazienki i pomieszczenia do suszenia prania. Niezwykle ważną sprawą przy wyborze urządzenia do osuszania otoczenia, jest efektywność takiego przyrządu. Wartość tę możemy odnaleźć na każdym modelu tego typu sprzętu. Jest ona wyrażona w litrach/dobę albo godzinę. Do małych lokali wystarczyłoby nabyć osuszacz o wydajności około 10 l/24 h. Za taki osuszacz zapłacimy od 300 do 900 zł. Większe pomieszczenia będą potrzebowały sprzętu o większej wydolności. Może to być 20l na 24 h. Cena takich urządzeń waha się od 500 do 1200 zł.
kruszywo

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
Osuszacze powietrza moglibyśmy rozdzielić na kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne są najpopularniejsze. Najlepszą wydajność osiągają one w pokojach o temperaturze 30 stopni i 80% wilgotności powietrza. Powietrze jest zasysane przez wentylator. Jest ono chłodzone i skraplanie w parowniku. Woda, jaka w ten sposób powstała, trafia do zbiornika.

Przyda Ci się istotne opracowanie (http://bautec-lodz.pl/budownictwo) powyższego tematu? W takim razie nie czekaj i zaloguj się do następnej witryny. Tam oczekują na Ciebie bardziej szczegółowe wiadomości.

W kolejnym etapie osuszone powietrze trafia na nagrzewnicę i opuszcza osuszacz. Osuszacze adsorpcyjne są zalecane, kiedy należy osuszyć chłodne pomieszczenie. W środku takiego urządzenia znajduje się mobilna część z dużą liczbą kanalików, w jakich mieści się mieszanka bardzo silnie higroskopijna.

Wilgoć powietrza jest pochłaniana przez tę substancję a potem jest ona usuwana przez strumień gorącego powietrza. Jest także skroplona w chłodnicy. W osuszaczach adsorpcyjnych powietrze, które jest wydmuchiwane ma zauważalnie wyższą temperaturę. Natomiast w osuszaczach kondensacyjnych jest ono jedynie nieco cieplejsze.