W jaki sposób zabezpieczyć metale przed powstającą rdzą?

Części stalowe są narażone na korodowanie, toteż już teraz pomyśl o rozwiązaniu, jakim są zabezpieczenia przeciwrdzewne. Zależnie od rodzaju korozji jak też właściwości chemicznych czynników korozyjnych jest ogromna liczba sposobów, które to zapobiegną bądź zminimalizują skutki powstawania korozji. Do głównych metod zapobiegania przed korozją chemiczną jest dostosowanie surowca do dominujących agresywnych warunków pogodowych.

galwanizacja stali

Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com
W dużym stopniu możemy ograniczyć wpływ niektórych czynników korodujących poprzez użycie inhibitorów, jakie przyczyniają się do opóźnienia korozji. Inhibitory korozji mają charakterystyczne cechy, dzięki którym tworzą na powierzchni metalu naloty ochronne a tym samym hamują szybkość korozji. W środowisku alkaicznym jako inhibitor korozji stosowane są sole cyny, niklu, z kolei w środowisku kwaśnym: mąka ziemniaczana, klej bądź białko.

Pewnym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed korozją elektrochemiczną będzie tzw. osłona katodowa. Ochrona katodowa jest jest to metoda polegająca na zestawieniu ochranianego elementu z metalem mniej szlachetnym, tworzącym protektor ogniwa, natomiast katodą jest obiekt zabezpieczony.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej, istnieje polecana treść (https://www.heliodon.pl/) o takiej samej tematyce, którą trzeba przejrzeć. To idealny moment zatem zrób to!

Po zupełnym wyeksploatowaniu protektora trzeba go jak najszybciej zamienić na nowy. Podobny rezultat przynosi także zastąpienie cynku złomem stalowym powiązanym z dodatnim biegunem prądu stałego, w trakcie kiedy chroniona konstrukcja powiązana jest z biegunem ujemnym.

Innym sposobem jest galwanizacja – galwanizacja w promocyjnej cenie. To wyjście, które sprawdza się w bardzo wielu sektorach przemysłu, m.in.: przemysłu motoryzacyjnego, specjalizacji aeronautycznej lub przemysłu budowlanego. Metodę wyróżnia z pewnością możliwość otrzymania estetycznych obiektów, dlatego że nałożona powłoka cynkowa jest homogeniczna jak też cieniutka.

Jeżeli idzie o cynkowanie nie zachodzą żadne zgrubienia, co stanowi równocześnie idealne przygotowanie przykładowo do proszkowego lakierowania – przykład cynkowania. Proponowane przez wiele przedsiębiorstw galwanizowanie odróżnia się dokładnością a także starannością, dzięki temu cynkowanie galwaniczne pozwala na uzyskanie dobrze ochronionych części stalowych. Będą one mniej narażone na korozję, dzięki temu na długie lata zachowują schludny wygląd.