W jaki sposób wykonać izolację fundamentów przed wilgocią i dlaczego należy to robić?

Wylanie fundamentów nie jest do końca wykonaną pracą. Należy je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci oraz wody, a również przed niskimi temperaturami. Lepiej fundamenty zabezpieczyć wcześniej, ponieważ późniejsza naprawa błędnie zbudowanego fundamentu jest bardzo droga, a zdarza się, że niemożliwa do wykonania.
Gdy w fundamentach zabraknie izolacji, przenika do nich wilgoć z gruntu, często też woda.

Sprawia to, że fundamenty są cały czas wilgotne. A tego typu fundamenty ulegaja korozji. Niezwykle szybko niszczą się, szczególnie przez zamarzanie wody w okresie zimowym. Maleje także też ich izolacja termiczna, wtedy szybciej ucieka przez podłogę ciepło. Mokre fundamenty doprowadzają także do zawilgocenia murów na parterze domu. Potem farba (zobacz biała farba do mebli) na tych murach zacznie się łuszczyć, a potem pojawi się pleśń oraz grzyby. Aby uchronić się przed groźbą zawilgocenia parteru domu, konieczne są izolacje fundamentu. Dzięki nim nawet jeżeli dojdzie do zawilgocenia ścian, woda nie będzie podciągnięta wyżej.
Dachówki TEGOSOLAR

Autor: Tegola Poland Ltd

W glebie zawsze jest wilgoć, a nawet czasem woda. Ściany fundamentowe bez zabezpieczeń, przyjmą ją jak gąbka. Z tego względu fundamenty osłania się izolacją w pionie.

Zainteresowały Cię dane zaprezentowane w tym opisie? Jeżeli tak, to bezpośrednio z tego źródła masz możliwość przenieść się do bardziej szczegółowych danych, które ukryliśmy w linku pod spodem.

Wykonuje się to od strony terenu, a czasami także od strony wewnętrznej budynku. Izolację układamy na ścianie fundamentowej wprost i w takiej sytuacji osłania się surowcem termoizolacyjnym. Zazwyczaj te prace robi się w odwrotnej kolejności – to również jest prawdopodobne. Wtedy wcześniej kładzie się na mury ocieplenie, potem gips, na samym końcu dopiero robi się hydroizolację. Należy wtedy warstwę hydroizolacyjne osłonić kubełkową folią po to, żeby nie była zniszczona podczas zasypywania rozkopów.

Do izolacji wertykalnej używa się papę, folię, masy bitumiczne lub zaprawy mineralne. Do wszystkich takich prac trzeba zatrudnić firmę budowlaną. Oni zrobią to szybko oraz dobrze.