W jaki sposób wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

Obmyślając system ogrzewania w domu, szukamy wszelakich rozwiązań różne możliwości tak, aby wybrać to najbardziej optymalne. Pod rozwagę bierzemy wiele względów: możliwości techniczne, komfort użytkowania i oczywiście koszty eksploatacji. Przede wszystkim rozmyślamy jednak, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. I tu na prowadzenie wysuwa się propozycja, która łączy w sobie wszystkie wymienione cechy: ogrzewanie gazowe.

Grzałki rurkowe

Autor: www.centro-therm.pl
Źródło: www.centro-therm.pl
Tutaj najważniejsza jest komfort użytkowania.

Czytasz obecnie interesujący tekst, ale bez wahania kliknij również pełen opis, a znajdziesz ciekawe informacje na omawiany temat.

Na regulatorach mamy możliwość ustawić w zasadzie wszystko: optymalną temperaturę w ciągu dnia i w nocy, czy dostosowanie spalania do warunków zewnętrznych. Kolejna zaleta? Jedna instalacja zapewnia nie tylko ogrzewanie, ale też ciepłą wodę użytkową. Miejmy na uwadze jednak, by zasobnik był odpowiedniej wielkości – dobrany do potrzeb domowników oraz mocy kotła.

Intryguje Cię ta tematyka? Kliknij ten link oraz przeczytaj, jak podszedł do tego tematu inny redaktor w treści swego wpisu!

Cały czas uznaniem cieszą się przepływowe podgrzewacze wody. Korzystają one z prądu jedynie gdy kurek z ciepłą wodą jest odkręcony, po czym wyłączają się gdy zakręcamy kran. Pamiętajmy tylko, by co pewien czas sprawdzać grzałki rurkowe i w razie sporego zakamienienia grzałki wyczyścić. Coraz częściej inwestorzy decydują się na wkłady kominkowe wyposażone w tzw. płaszcz wodny – dowiedz się więcej o wkładach kominkowych. Jego działanie polega na tym, iż między osłoną z metalu o podwójnych ściankach krąży woda, która pobiera temperaturę od ognia i spalin z kominka.

Aby taki kominek mógł mogło nagrzać również wodę użytkową, nad paleniskiem musi być przytwierdzona umocowana specjalna wężownica, którą będzie przepływała woda. Z tego powodu mamy możliwość by w krótkim czasie i – co ma duże znaczenie – niedrogim kosztem ogrzewać duże ilości wody, która utrzyma wysoką temperaturę jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska.

Rozwiązanie to sprawdza się idealnie w okresie grzewczym, lecz latem, w upalne dni palenie w kominku mija się z celem. Wówczas warto zadbać o ciepłą użytkową wodę w inny sposób, np. przez wbudowane w zasobnik grzałki elektryczne lub elektryczny podgrzewacz wody – o których wcześniej zostało wspomniane.

kominek

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com

Instalacja grzewcza generuje jedne z najwyższych kosztów w trakcie budowy domu, wskutek tego rozsądek oraz czas okażą się doskonałymi doradcami.