W jaki sposób walczyć z wilgocią w pokojach i w których miejscach najczęściej pojawiają się nieładne plamy pleśni?

Niezwykle groźne dla zdrowia ludzi grzyby pleśniowe jest to problem, który występuje w dużej ilości polskich mieszkań. Przyczyną powstawania grzybów jest zazwyczaj nadmiar wilgoci, przemarzanie ścian i wadliwa wentylacja.
Niezwykle wielokrotnie wydaje nam się, że małe wykwity nie są olbrzymim kłopotem a przetarcie ich ściereczką powinno być wystarczające aby się ich pozbyć.

szklany budynek

Autor: Diego Cupolo
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to fałszywe rozumowanie gdyż bez zlokalizowania przyczyny i bez usunięcia całej grzybni brzydki nalot wróci w niezwykle krótkim czasie. Wilgoć w mieszkaniu może zjawić się niezwykle wielokrotnie po niewystarczającym wyschnięciu po budowlanych robotach. W pomieszczeniach już użytkowanych bardzo istotna jest właściwa izolacja termiczna zewnętrznych murów oraz sufitu na najwyższym piętrze. Źle wykonana termiczna izolacja sprzyja pojawianiu się mostków termicznych, które określane są również cieplnymi. Są to miejsca niedostatecznie izolowane i niedostatecznie chronione przed wilgocią i zimnem. Mostki cieplne zazwyczaj pojawiają się wokół drzwi i okien oraz przy zetknięciu dwóch ścian lub ściany i stropodachu. W tego typu sytuacji niezwykle często wykwity pleśniowe pojawiają się w rogach pomieszczeń albo nad oknami. Wilgoć do mieszkania dostaje się wprost przez nieszczelne dachy albo pęknięte rury, które znajdują się w ścianach.
Osiedle domków jednorodzinnych

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Wilgoć może powstawać także we wnętrzu mieszkania. Wytwarzamy ją samodzielnie każdego dnia przy praniu czy oddychaniu. Taka sytuacja jest całkiem normalna a problem pojawia się wtedy, gdy tej wilgoci w mieszkaniu nie odprowadzamy na zewnątrz.

Zainteresowany zagadnieniem? Poczytaj o tym znacznie więcej. W tym celu użyj adresu (http://ekobak.pl/category/oferta/nitryfikacja-denitryfikacja/), jaki przekieruje Cię na serwis. Zapraszamy!

Za rzadkie wietrzenie pomieszczeń, za szczelne, plastikowe okna oraz pozatykane wentylacyjne kratki sprawiają, że wilgoć razem z nagromadzonymi bakteriami w niej, pozostaje w środku pomieszczenia.

Istotnym ratunkiem na problem nadmiernej wilgoci i powstającego przez tą wilgoć grzyba jest zadbanie o właściwie wykonaną zewnętrzną, termiczną izolację na budynku i likwidacja wszystkich mostków cieplnych.