W jaki sposób położyć bez niczyjej pomocy kostkę brukową – samouczek.

Czy miałaś chęć zrobić własnoręcznie chodnik prowadzący do twojej posesji lub schody z kostki granitowej? Pomożemy Ci w jaki sposób łatwo

perspektywa - dom
Autor: Karen Eliot
Źródło: http://www.flickr.com

dobrać kolor i z jakimi problemami związane jest samodzielne układanie.

odzwierciedlenie - dom
Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

By dobrać jaki kolor będzie posiadać kostka granitowa, najlepiej jest poznać kolory w których istnieją naturalnie skały granitowe – kostka granitowa (zobacz kostka granitowa z Dolnego Śląska) świetnie się sprawdza. Kolor jest zależne od minerałów jakie wchodzą w skład skały. Granit jest bardzo uniwersalny, z tego powodu że istnieje w przeszło 57 różnych barwach, oprócz tego nie istnieją dwa identyczne fragmenty tej skały, z tego powodu że na jej teksturę i strukturę wpływają czynniki naturalne, występujące pod ziemią. Ale to jedynie dygresja. Najczęściej kupowanymi są granity charakteryzujące się małym uziarnieniem, z dużą domieszką kwarcu, jaki decyduje o twardości i wytrzymałości na ścieranie, z tego powodu kostki mają kolor bardziej biały. Jak najbardziej jeżeli pragniesz dopasować kostkę pod kolor na przykład ścian kompletnie nie musisz martwić się o zmniejszoną wytrzymałość, ponieważ nawet te najsłabsze trwałe granity są w stanie wytrzymać do 100 lat. Zmieńmy temat artykułu, jakim jest samodzielne położenie zakupionej przez Ciebie kostki. Nie potrzebujesz mieć jakichkolwiek projektów architekta, wszystko jesteś w stanie zrobić na bieżąco. Najpierw potrzebujesz wytyczyć na gruncie dwie równoległe do siebie linie albo jeżeli chcesz mieć chodnik o bardziej okrągłych lub imitujący wygląd rzeki narysuj cokolwiek sobie wymarzyłaś. Kolejny etap jest trudniejszy, należy wybrać za pomocą łopaty mniej więcej trzydzieści centymetrów gruntu oraz zapełenić na wysokość 20 centymetrów powstały dół.

Dalej należy zasypać całość mieszanką piachu i cementu w stosunkach 1:1,5. Wszystko ubijać zagęszczarką płytową o masie nie mniejszej niż 200 kg przez dwie do 3 godzin. Cały czas pilnujesz, by został zachowany poziom – . Pomimo że wykorzystałeś mieszaninę z cementem, nie podlewaj bazy wodą.

Musisz pamiętać, że krawężnik (zobacz krawężniki drogowe granitowe strzegom) układasz przed zasypaniem rowu i betonujesz. Tak naprawdę kostkę granitową układasz na koniec, dalej dbając o zachowanie poziomu. Po pierwszym deszczu, chodnik się utrwali. Przejdźmy do tematu jak ułożyć schody granitowe. Nie należy to do łatwych rzeczy, jeśli faktycznie pragniesz postawić je samodzielnie, i tak potrzebny Ci będzie rysunku technicznego. Aby wykonać schody z kostki musisz przede wszystkim ustalić odpowiednie miejsce, obliczyć ilość schodków, ich wysokość i szerokość oraz wielkość kąta nachylenia całych schodów. Resztę wykonujemy podobnie jak przy chodniku.

Samodzielne budowanie kostki przed swoim domem

nie należy do prostych prac, lecz pozwala zaoszczędzić dodatkowo daje mnóstwo satysfakcji z wykonanej roboty.