W jaki sposób naprawdę efektywnie można zadbać dzisiaj o bezpieczeństwo na drogach?

Niestety, każdego roku statystyki z lokalnych dróg przerażają. Mimo wielu akcji społecznych skierowanych do kierowców i pozostałych uczestników ruchu drogowego, liczba wypadków w dalszym ciągu jest naprawdę duża, a sporo z nich to wypadki, które kończą się śmiercią. Jak w takim razie efektywnie zadbać o bezpieczeństwo na drogach?

bezpieczeństwo na drodze

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, jazdę absolutnie trzeba dostosować do warunków pogodowych. Oznacza to, że gdy pada deszcz albo śnieg, widoczność jest ograniczona, trzeba zachować wielką ostrożność. Jest to zdecydowana podstawa, gdyż w innym wypadku bardzo łatwo wpaść w poślizg oraz stracić kontrolę nad pojazdem. Polska zima niestety bywa z reguły wymagająca. Zdarza się, że drogi są oblodzone, a poruszanie się po nich jest niezwykle trudne. W takich przypadkach niezbędne jest ich posypanie piaskiem, który wpływa na przyczepność pojazdów. Naturalnie, to zadanie należy do odpowiednich władz. Powinny one mieć
pojemniki na piasek i jeśli tylko jest taka konieczność, od razu zarządzić jego równomierne rozsypywanie.

Czy myślisz, że jest potrzeba dodatkowego sprawdzenia umieszczonych w tym tekście informacji? Jeżeli tak, to kliknij tutaj i zweryfikuj witrynę (https://bmeters.pl/pl/rfm_amb/409/).

Czasami lód jest ukryty pod warstwą śniegu i to także trzeba wziąć pod uwagę. W takiej sytuacji bowiem może się wydawać, że trasa nie jest tak śliska. Dodatkowo, władze powinny zainwestować w bariery drogowe (poznaj tutaj). Stanowią one znakomitą ochronę, chociażby oddzielając chodnik od jezdni. W ten sposób, nawet jeśli kierowca straci panowanie nad samochodem, wpadnie na barierę, a nie wjedzie na chodnik, co mogłoby się wiązać z dużym niebezpieczeństwem dla osób, jakie się na nim znajdują. Takie bariery są też powszechnie zakładane, chociażby na drogach w górach.

Auta

Autor: nakhon100
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego? Przeważnie przez wzgląd na fakt, że w poślizgu samochód mógłby spaść w przepaść. Takie barierki są z tego względu bezpieczniejsze. Ponadto, dosyć często zamieszcza się na nich na przykład podświetlane znaki ostrzegawcze, przede wszystkim jeżeli w pobliżu znajduje się ostry zakręt, jaki mógłby nie być widoczny w nocy i po zmroku. Dziś na rynku oferowany jest bogaty wybór podobnych barierek, jakie są wytwarzane z znakomitej jakości materiałów, cechujących się odpornością na czynniki atmosferyczne. Rzecz jasna, wybór określonych barierek musi być uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim miejscu dana barierka ma naprawdę stanąć.