W jaki sposób można zadbać o oszczędzanie energii cieplnej w budynkach wielorodzinnych.

Osoby mające prywatny dom doskonale wiedzą, jak dużo ich kosztuje ogrzewanie, lecz nieco odmiennie jest w przypadku mieszkańców wielorodzinnych budynków. Oni najczęściej tę opłatę mają ukrytą w czynszu, i wiele osób nawet nie wie dokładnie, na jakim poziomie się ona kształtuje. Dodatkowo jeżeli opłata jest wyliczana na podstawie wielkości mieszkania, a nie rzeczywistego zużycia, to w żaden sposób nie będzie to zachęcało do tego, aby w jakiś sposób kontrolować to, co się dzieje z ogrzewaniem w domu. Jednak w ostatnim czasie kładzie się coraz większy nacisk na to, aby te kwestie uporządkować kwestie, szczególnie jeśli chodzi o bardziej dokładne rozliczenia mieszkańców. W przypadku, kiedy płaci się od powierzchni mieszkania, to osoby które mają większe lokale będą ponosić znacznie większe koszty, mimo że niejednokrotnie zużywają dużo mniej energii cieplnej. Dodatkowo taka forma opłat w żadnym wypadku nie będzie motywować do tego, aby ciepło było oszczędzane, bo przecież nikomu nie będzie na tym zależeć, jeśli nic z tego nie będzie miał.

malowidło - dom

Autor: Connie Ma
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu w budynkach wielorodzinnych coraz chętniej wykorzystuje się różnego rodzaju czujniki które służą do rzeczywistego policzenia zużytego ciepła. Jeśli chce się dokładnie wiedzieć, ile ciepła zostało zużyte przez konkretny lokal, to konieczne do zastosowania będą ciepłomierze (idź do serwisu) (pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź). Jeszcze do niedawna z miernikami tymi było sporo problemów, gdyż ze względu na sposób mierzenia dawały czasem nieprawidłowe wyniki. Lecz w ostatnim czasie wykorzystuje się nowoczesne ciepłomierze elektroniczne, które mają poza dokładną rejestracją pobranego ciepła również szereg innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości dokładnego mierzenia zużycia ciepła (wiercenie pod pompy ciepła Śląskie) w poszczególnych lokalach, lecz chciałoby się wiedzieć, jaki będzie udział w całkowitym zużyciu, to wykorzystuje się inne urządzenia.

W takich sytuacjach najczęściej stosowane są podzielniki kosztów ogrzewania – BMETERS POLSKA. Nie są to liczniki ciepła, tak więc nie muszą przechodzić całej procedury legalizacyjnej, a ich najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie, ile poszczególne mieszkanie zużywa energii.