W jaki sposób dzieli się kruszywa naturalne i jakie będzie ich główne zastosowanie w budownictwie.

Jednym z najważniejszych materiałów budowlanych jest beton, można wręcz stwierdzić, że bez niego nie mogłoby istnieć nowoczesne budownictwo. Wykorzystując właściwości betonu da się stawiać mosty, wiadukty i wysokie budowle, znajduje on także przeznaczenie jako wytrzymała nawierzchnia ulic. Typowy beton składa się z trzech podstawowych elementów, to znaczy cementu, wody i kruszywa.

kruszywa
Autor: Peter Craven
Źródło: http://www.flickr.com
Cement to otrzymane przez wypalanie pewnych skał spoiwo, po dolaniu do niego wody zaczynają w nim zachodzić reakcje chemiczne powodujące utwardzenie. Jednak sam cement jest zbyt kruchy, i dlatego będzie potrzebny trzeci składnik, czyli kruszywo. Dopiero dodanie kruszywa sprawia, że beton robi się odpowiednio twardy i będzie miał wymagane parametry. Odmian betonu jest bardzo dużo, w zależności od użytego rodzaju cementu i kruszyw otrzymuje się poszczególne jego odmiany. Niektóre odmiany betonu mają znacznie większą niż inne wytrzymałość mechaniczną, a inne można używać pod wodą – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju składników się użyje do produkcji.

Te kruszywa budowlane, stosowane do produkowania beton (zobacz beton architektoniczny)ów, można podzielić ze względu na rodzaj skały i rozmiar.

Fascynuje Cię omawiany wątek? Jeżeli tak, to pod tym hiperłączem (http://bramkor.pl/) odnajdziesz podobne pasjonujące informacje, których nie stracisz z pamięci długo.

Drobne kruszywa, o średnicy ziarna do czterech milimetrów, to najczęściej piasek, jeden z najczęściej używanych materiałów budowlanych. Ale zastosowanie samego piasku w betonie nie pozwoliłoby na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości, więc w tradycyjnych rodzajach betonu używane są kruszywa ze średnim ziarnem, o średnicy do sześćdziesięciu milimetrów.

kruszywa
Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Zaliczane są do nich różnego rodzaju grypsy i żwiry, często występujące w postaci mieszanin z otoczaków i naturalnych kruszyw. W niektórych zastosowaniach stosuje się kruszywa łamane, powstają one w wyniku pokruszenia litych skał na właściwą grubość przy pomocy specjalnych maszyn. W tradycyjnym zastosowaniu najczęściej używany jest beton oparty na żwirach i keramzycie, jego właściwości są całkowicie wystarczające. Jeżeli jednak potrzebne będą odmienne właściwości, na przykład większa wytrzymałość na ściskanie, to będzie konieczne użycie innego rodzaju materiałów, znajdź tutaj szczegóły w serwisie .