Urządzamy jadalnię

Jadalnia (obok pomieszczenia kuchennego) jest jednym z bardzo ważnych pomieszczeń w naszym gniazdku. Kiedyś pełniła funkcje jedynie reprezentacyjne, jadało się tam w święta albo w uroczystości rodzinne. Kuchnia była – jak to się ongiś powiadało – sercem mieszkania. Dziś już takich podziałów nie ma. Jadalnia zmieniła swoje funkcje, z pomieszczenia odświętnego na wielofunkcyjny pokój często łączny z kuchnią.

jadalnia

Autor: Jon Wow
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiste zatem, że stół do jadalni zmienił także swe przeznaczenie z mebla używanego od czasu czasu na sprzęt powszedniego używania, na którym nie jedynie spożywamy dania obiadowe, z tej przyczyny dobór stołu do jadalni jest niezmiernie ważny i niełatwy. Nie może on tylko pełnić ról estetycznych. Przecie coraz częściej przy stole w jadalni wykonujemy różnego rodzaju prace. Wybór stołu do jadalni zależy głównie od metrażu pomieszczenia. Przyjęte jest, że do rozmiaru stołu dodać należy około 60 do 80 centymetrów na strefę potrzebną do przemieszczania się wokół stołu w jadalni, tak aby goście i domownicy mogli się poruszać bez skrępowania, a nie trącali jeden drugiego. W obecnych czasach często nie mamy zbyt wiele miejsca do dyspozycji. Jednak możemy zakupić model składany. Będzie to kompromis pomiędzy elegancją a wygodą. Rozłożyć taki stół możemy w trakcie większych imprez, natomiast w pozostałym czasie stół do jadalni nie zajmie nam bardzo wiele przestrzeni w mieszkaniu.
Dobierając meble dla nas potrzeba mieć również na względzie to, w jakim wieku są nasze dzieci a to dlatego, iż niektóre nowoczesne stoły wytwarzane są z różnych materiałów, m.in. ze szkła, a nawet hartowane potrafi się strzaskać. Do tego jeszcze istnieje fakt mody, która niestety w aranżacji wnętrz zmienia się jak w kalejdoskopie, co sprawia następną trudność. No ale potrzeba wziąć pod uwagę też sprawę smaku nabywającego jak także powierzchnię jadalni. Do mniejszych pomieszczeń bardziej nadaje się stół o jajowatym kształcie. Taki stół do jadalni zapewnia ulokowanie przy nim większej liczby biesiadników. Natomiast stoły prostokątne czy też w kształcie kwadratowym mają tę zaletę, iż w każdym momencie można zsunąć go pod ścianę. Jeżeli chodzi o dobór materiału poza kwestią estetyczną ma on również duże znaczenie funkcjonalne.

Jeśli masz chęć zdobyć dodatkowe informacje na opisywany temat, to przejrzyj witrynę (https://edukacjaaktywna.pl/edukacja-domowa.html), która takie dane posiada. Zapewne będą zajmujące.

Wiadomo że szkło jest bardziej bezproblemowe w utrzymaniu niż drewno, do pielęgnacji którego należy używać specjalistycznych środków. Jeśli chcesz doczytać więcej na temat kompletu do jadalni, to kliknij w ten link: