Trend na czarny dach?

Już nie kolory czerwieni, nie dachy zielone lecz czarny wiedzie prym wśród kolorów dachówek wybieranych przez polskich inwestorów. Ciemne dachy są bowiem nadzwyczaj efektowne – wyraźnie uwidoczniają bryłę budowli. Ciemny dach umożliwia wykreowanie minimalistycznego, współczesnego stylu budowli, nawet jeżeli zdecydowaliśmy się na klasyczny projekt domu. Stawiając na czarny dach, pomyśl zawczasu o odpowiedniej termoizolacji, jaka uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w duszne dni.

droga do domu
Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach czerń stała się elementem codziennego krajobrazu krajowych osiedli i domów wolnostojących. Z awangardy przeszła do mainstreamu, w czym niemałą zasługę mają producenci dachówek betonowych i ceramicznych, oferujący coraz to bogatsze akcesoria w czarnym odcieniu. Czarny – niczym sukienka „mała czarna” – zawsze przykuwa wzrok, instynktownie odbieramy ją jako synonim klasy, prostoty, dobrego smaku. Tę tendencję zauważyli już pewien czas temu dekarze, wedle których ciemna dachówka dachówka płaska to hit pośród inwestorów. Warto odnotować, iż domy z czarnymi dachami najładniej prezentują się na otwartych przestrzeniach, eksponując całą bryłę domu.

Zobacz, czy następny link jest tym, czego właśnie poszukujesz. Na pewno bardzo będzie mógł pomóc Ci w Twym projekcie, który obecnie szykujesz. Zobacz, naprawdę nie pożałujesz!

Coraz sporzej ludzi chce mieć dom w nowoczesnym stylu, do którego czarny nadzwyczaj pasuje i podkreśla jego charakter.

Warto pamiętać, iż ciemny kolor w wyższym stopniu pochłania światło – w rezultacie zimą zyskamy dodatkowe „docieplenie”, w lecie zaś można czuć podwyższenie temperatury na poddaszu – o ile nie zatroszczymy się o termoizolację dachu już na etapie budowy. Za termoizolację dachu w najogromniejszej mierze odpowiada surowiec izolacyjny – z reguły jest to wełna mineralna czy wełna szklana. Jej właściwie grubą warstwę układa się pomiędzy krokwiami, pod membraną dachową, po czym obudowuje od środka dla przykładu płytą gipsowo-kartonową.

kładzenie dachu
Autor: Donna & Andrew
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim efektywnym sposobem na zabezpieczenie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem może być zastosowanie membrany z powłoką refleksyjną. Taka paroprzepuszczalna membrana, dzięki swojej warstwie refleksyjnej odpierającej do 83% ciepła promieni słonecznych pozwala obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 3 stopnie w skwarne dni. Potrzebne będą też kształtki styropianowe, które to pomocne będą przy usuwaniu tak zwanych mostków cieplnych.