Trend na czarny dach?

Już nie kolory czerwieni, nie dachy zielone lecz czarny wiedzie prym wśród kolorów dachówek wybieranych przez polskich inwestorów. Ciemne dachy są bowiem nadzwyczaj efektowne – wyraźnie uwidoczniają bryłę budowli. Ciemny dach umożliwia wykreowanie minimalistycznego, współczesnego stylu budowli, nawet jeżeli zdecydowaliśmy się na klasyczny projekt domu. Stawiając na czarny dach, pomyśl zawczasu o odpowiedniej termoizolacji, jaka uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w duszne dni.

droga do domu

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
W ostatnich latach czerń stała się elementem codziennego krajobrazu krajowych osiedli i domów wolnostojących. Z awangardy przeszła do mainstreamu, w czym niemałą zasługę mają producenci dachówek betonowych i ceramicznych, oferujący coraz to bogatsze akcesoria w czarnym odcieniu. Czarny – niczym sukienka „mała czarna” – zawsze przykuwa wzrok, instynktownie odbieramy ją jako synonim klasy, prostoty, dobrego smaku. Tę tendencję zauważyli już pewien czas temu dekarze, wedle których ciemna dachówka to hit pośród inwestorów. Warto odnotować, iż domy z czarnymi dachami najładniej prezentują się na otwartych przestrzeniach, eksponując całą bryłę domu. Coraz sporzej ludzi chce mieć dom w nowoczesnym stylu, do którego czarny nadzwyczaj pasuje i podkreśla jego charakter.

Warto pamiętać, iż ciemny kolor w wyższym stopniu pochłania światło – w rezultacie zimą zyskamy dodatkowe „docieplenie”, w lecie zaś można czuć podwyższenie temperatury na poddaszu – o ile nie zatroszczymy się o termoizolację dachu już na etapie budowy. Za termoizolację dachu w najogromniejszej mierze odpowiada surowiec izolacyjny – z reguły jest to wełna mineralna czy wełna szklana.

Zapraszamy na następne informacje z serwisu, jeśli te, które zamieściliśmy tutaj, przypadły Ci do gustu. W innym tekście czeka na Ciebie więcej wiadomości.

Jej właściwie grubą warstwę układa się pomiędzy krokwiami, pod membraną dachową, po czym obudowuje od środka dla przykładu płytą gipsowo-kartonową.

kładzenie dachu

Autor: Donna & Andrew
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim efektywnym sposobem na zabezpieczenie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem może być zastosowanie membrany z powłoką refleksyjną. Taka paroprzepuszczalna membrana, dzięki swojej warstwie refleksyjnej odpierającej do 83% ciepła promieni słonecznych pozwala obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 3 stopnie w skwarne dni. Potrzebne będą też kształtki styropianowe, które to pomocne będą przy usuwaniu tak zwanych mostków cieplnych.