Tartanowe place zabaw i nie tylko, czyli bezpieczeństwo nawierzchni dla sportowców ponad wszystko

Jeszcze kilka dobrych lat temu na wszystkich miejscach zabaw dla małych dzieci przeważały wykończenia z betonu. Przez ciężkie płyty z betonu sporo małolatów zdzierało sobie kolano, czy łamało kończyny. Dzisiaj młodzi szaleją już w zdecydowanie bardziej przyjaznych okolicznościach.

Nawierzchnie – (nawierzchnie na place zabaw) na place zabaw to obecnie przeważnie syntetyczne mieszanki, a więc z materiałów, które są przepuszczające wodę (oczywiście przy „zwykłych” opadach – pokaźna ulewa pozostawi kałuże), i które są używane do produkowania nowych placów zabaw oraz uniwersalnych boisk sportowych, jak szczególnie znane i dyskutowane orliki.

Czy w kontekście opisywanego w tym tekście tematu znajdujesz wyczerpujące odpowiedzi? Jeżeli nie, to podobne porady zobacz w serwisie, który znajduje się tu.

Nawierzchnie wylewane to mieszanka dwóch niezbędnych składników: żywic poliuretanowych i odpowiedniego kauczuku. Większości z nas nic nam to nie powie. Ale jeśli usłyszymy słowo „tartan”, wątpliwości będą rozwiane. Miękka, wytrzymała, a nade wszystko praktyczna – o możliwościach i zaletach tartanu jako nawierzchni wiemy już od dziesiątków lat. Tartanową inwazję datujemy raczej na ostatnie lata – to daleko idąca przebudowa starych betonowisk, placów zabaw i boisk sportowych.

Nawierzchnie sportowe, tor
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wcześniejsze wyposażenia, o ile o takich można dyskutować, ograniczały się do konstrukcji ze stali i betonu. Były one rzeczywiście nie do „zajechania” przez dzieciaków i sportowców, jednak powodowały sporo wypadków. Po latach prezentowały się raczej obskurnie. Dzisiejsze nawierzchnie placów zabaw to kilka warstw, w których asfalt – niegdyś nawierzchni materiał – jest ukryty pod miękkimi warstwami. Pod warstwą do użytkowania tartany mają kolejne „zmiękczenie”, jest to tak zwana warstwa elastyczna. Ich łączna grubość oscyluje w okolicach półtora centymetra. Kluczowym komponentem obu warstw jest klej d4 poliuretanowy.

W kompozycji z granulatami o stosownych właściwościach (inne są do warstwy użytkowej, jeszcze inne do elastycznej) stanowi on o jakości i bezpieczeństwie do nawierzchni, przede wszystkim placów zabaw. Ciężka płyta betonowa lokowana jest dopiero pod wspomnianymi dwiema miękkimi matami.

Gotowe nawierzchnie wystarczy obsmarować dwa razy impregnatem i pozostaje już wymalowanie linii. Ostatnie zadanie dotyczy boisk uniwersalnych – na placach zabaw nie są one konieczne. Tamtejsze nawierzchnie mają poprawki na inne atrakcje – zjeżdżalnie, koniki itp.