Tani dom, zatem jak postawić go niewielkim sumptem?

Budowa piętrowych i parterowych domów jednorodzinnych jest całkiem dużym wydatkiem. Pewne koszty można jednak ograniczyć przez dobre rozplanowanie wszelkich budowlanych procesów, czy rezygnacji z niektórych części w projekcie – na przykład piwnicy.

Przestrzenne motywy z tworzywa sztucznego podkreślają estetykę bramy garażowej

Autor: Normstahl
Źródło: Normstahl
okno

Autor: Benjamin Moore
Źródło: http://benjaminmoore.pl
Dobór projektu ma główny wpływ na końcowy koszt budowy wszelkiego budynku. Jeżeli potrzebujemy postawić budynek względnie tanio, zastanówmy się nad jego charakterem. Obiekt niedrogi w budowie to budowla o prostym kształcie ścian jak też dachu. W internecie odnajdziemy takowe projekty tanich domów. Pamiętajmy, że im układ obiektu a także dachu będzie bardziej skomplikowany, tym wyższy będzie też koszt jego wybudowania. Najtańsze są więc proste, schludne budynki o obrysie prostokąta ze zwyczajnym dachem dwuspadowym. W czasie doboru projektu budowlanego zastanówmy się również nad budową piwnicy. Bez wątpliwości dom bez piwnicy będzie o wiele tańszy w budowie. Oszczędzimy między innymi na głębokich wykopach a także na wykonaniu schodów na podziemną kondygnację. W tej chwili coraz to nagminniej odchodzi się od budowania podpiwniczenia. Orientacyjny sumpt zrealizowania owego pomieszczenia może obejmować od 10 do aż 30 % kosztów całkowitych. Domy (zobacz domy prefabrykowane ceny) z pomieszczeniami piwnicznymi są aktualnie budowane na niewielkich parcelach budowlanych, a więc tam gdzie nie ma miejsca na budowę ponadplanowych obiektów (budynków gospodarczych).
Niezwykle duży wpływ na cenę budowy będzie mieć wybór właściwego wykonawcy. Przenigdy nie powinno się aprobować pierwszej oferty.

Najrozsądniej poprosić o ocenę prac choć kilka przedsiębiorstw z okolicy, porównać między sobą ich oferty i pozbierać opinie. Dopiero na tej podstawie można podjąć rzetelną decyzję. Jeśli posiadasz pojazd, przejrzyj projekty małych domów z garażem.