Stworzenie transformatora jak też wybranie materiałów

Główne materiały, z których składa się suchy transformator są to materiał rdzenia, stal, miedź oraz surowce izolacyjne. Trwałość tych materiałów ma zasadniczy wpływ na utraty mocy, odporność na przeciążenia, temperaturę transformatora a także okres bezawaryjnej pracy.

karnisz
Autor: Black Red White
Źródło: Black Red White
Rdzeń transformatora jest najczęściej wykonany z żelaza czy ferrytu. W dużych transformatorach żelazny rdzeń wykonany jest z niezwykle cienkich (0,3 mm), laminowanych blach, odizolowanych od siebie elektrycznie surowcem izolacyjnym jaki jest odporny na temperatury mniej więcej 800°C. W małych transformatorach wykorzystuje się co więcej rdzenie plecione, proszkowe. Jest seria typów wykorzystywanych blach transformatorowych o różnych parametrach. Jeżeli chodzi o transformatory, blacha (zobacz ofertę = blacha ocynkowana cena) lepszej jakości będzie droższa, dlatego wymaganą jakość ocenia się szczegółowo na bazie częstości pracy, strat w żelazie, szerokości itd.
Najbardziej newralgiczną oraz narażoną na wszelkie uszkodzenia częścią transformatora jest izolacja. Separację umieszcza się między pojedynczymi kłębkami uzwojenia i pomiędzy uzwojeniem a rdzeniem . Izolacja stworzona jest z tworzyw organicznych, takich jak tektura, tworzywo i klej poliuretanowy sztuczne itp., które z upływem czasu kruszeją a także ulegają mechanicznej mineralizacji. Na przebieg starzenia oddziałuje napięcie, temperatura, wilgotność oraz inne parametry otoczenia pracy. W ofercie fabrykantów elektryki znajdują się też przeróżnego typu rozgałęźniki – więcej pomocnych rad na stronie.

Ażeby transformator wytwarzał w czasie funkcjonowania należycie mały poziom hałasu jak też ażeby zwiększyć jego izolacyjność (a przez to czas bezusterkowej pracy), cały transformator może zostać zaimpregnowany żywicą.