Stawiasz cztery kąty? Pomyśl nad inteligentnymi rozwiązaniami, jakie uproszczą Tobie zamieszkanie.

Jako dzieci oglądaliśmy film animowany o rodzinie występującej w przyszłych czasach, obsługiwanej przez gospodynię-robota, mówiącą do komputera w ścianie. Współcześnie frakcja tych wizji, chociaż w nieco zmienionej formie, jest dostępna od ręki.

Budowa Stadionu Legii w Warszawie
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
O czym mówimy?
Budowane są – na razie okazjonalnie, ale tendencja wydaje się wzrostowa – budynki wysoce zaawansowane technologicznie, jakie określa się nazwą inteligentny budynek. Zaopatrzone są one w zestaw czujek, detektorów i analogicznych sprzętów, przesyłających dane do nadrzędnego systemu zarządzania. Co to znaczy w praktyce? Istotnie to, że za pomocą np. smartphone’a z stosowną aplikacją damy radę ustalić poziom docieplania, oświetlenie rezydencji, zamykanie czy też otwarcie bramy i tym podobne. Więcej jeszcze, dzięki wykorzystaniu technik telekomunikacyjnych możemy tego dokonać, przebywając na zewnątrz. Funkcjonuje także możliwość wpisania w ów układ również monitoringu i systemu alarmowego, który przekaże informacje o niebezpieczeństwie wprost do spółki ochroniarskiej.
Nie byłoby tego wszystkiego, jeśliby nie w szerokim zakresie pojęte usługi IT. To właśnie wskutek dostępu naszych smartphone’ów do sieci jesteśmy w stanie w ogóle myśleć o czymś takim, jak na przykład sterowanie oświetleniem zewnętrznym, otwieranie okien – aktualna oferta do przejrzenia: okna winchester – czy zarządzanie zasilaniem bez ruszania się z fotela – a co więcej bez cofania się do środka, by się upewnić, azali rzeczywiście odłączyliśmy żelazko od zasilania.

Jeden ruch w oprogramowaniu – i niwelujemy zasilanie w interesującej części mieszkania. Owo ostatnie to akurat jeszcze wizja na przyszłość, jednakowoż on przychodzi prędzej, aniżeli oczekujemy.