Sposoby zabezpieczenia powierzchni metalu

Anodowaniem zwie się wytwarzanie warstewki tlenku na nawierzchni metali. Jest to metoda obróbki metali, jaka cieszy się obecnie bardzo wielkim zainteresowaniem.
Z reguły, anodowanie jest wykorzystywane do chronienia nawierzchni obiektu, dlatego że oddziałuje na jego wytrzymałość.

anodowanie aluminium śląskie
Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com
Przesądza o wytrzymałości, jaką metal (cięcie laserem – informacje) wykazuje w wypadku korozji albo ewentualnych mechanicznych uszkodzeń. Co więcej, anodowanie może mieć także charakter zdobniczy, jako że pozwala na uzyskanie warstewki w konkretnym kolorze. Duże znaczenie ma też uzyskana faktura powierzchni. Proces ów jest ponadto bardzo istotny dla produkcji kondensatorów, gdyż umożliwia Wyposażenie aluminiowej folii w należytą powłokę mającą charakter izolacyjny. Ogólnie rozróżnia się III rodzaje anodowania. W wariancie I, warstewka tlenku powstaje przez użycie roztworu który składa się z kwasu chromowego. Wariant II wykorzystuje kwas siarkowy. Będzie on także podstawą III typu anodowania, z taką różnicą, iż w tym wypadku niezbędne będzie jego wyższe stężenie.
Plac budowy
Autor: Luis Romero
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z podstawowych usług, które odnajdziemy poprzez wystukanie wyrażenia anodowanie aluminium (szybkie barwienie aluminium) śląskie w przeglądarce internetowej, będzie anodowanie aluminium jak też stopów aluminium. Dzięki temu zabiegowi, na nawierzchni metalu powstaje warstewka tlenku charakteryzująca się optymalną grubością. Jej uzyskanie nie byłoby możliwe w naturalnych warunkach. Pierwszą fazą jest odtłuszczenie jak też płukanie surowca.

Potem, przeprowadzane zostaje tzw. trawienie aluminium względnie polerowanie elektrochemiczne. Dobór odpowiedniej metody będzie uzależniony od tego, jaki rezultat finalny jest oczekiwany.