Sposób na firmę – czy opłaca się wejść w budowlankę?

Branża budowlana w naszej ojczyźnie jest trzecim najogromniejszym sektorem zaraz po przemyśle jak też handlu, w r. 2011 udział w generowanym PKB wyniósł 7,06 proc. W kwietniu roku 2012 w budownictwie zatrudnionych było 9 %. ogółu pracujących w segmencie przedsiębiorstw. Jednak to właśnie w budowlance bankrutuje najsporzej firm, do listopada 2012 roku zbankrutowało, aż 259 przedsiębiorstw budowlanych. Wobec tego w tym momencie dobrze jest zadać sobie pytanie czy firma budowlana to odpowiedni pomysł w dzisiejszych czasach?

Budowa domów

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Firmę budowlaną jest w stanie założyć każda osoba, niezależnie od wykształcenia. Przedsiębiorstwo może mieć charakter jednoosobowej działalności, albo może to być jednostka, jaka angażuje dużą ilość pracobiorców. Jednak największe firmy egzystują na krajowym rynku od kilkudziesięciu lat, i one też zmagają się z zastojem. Najtrudniejsza sytuacja jest pośród małych i średnich firm budowlanych. Niestety profesjonaliści nie pozostawiają złudzeń zatem poprawa w branży budowlanej raczej nie będzie mieć prędko miejsca, szacuje się, iż w r. 2013 ożywienie w powyższym segmencie nie zajdzie przed drugą połową sezonu.

Więcej informacji – Heliodon – budowa domów małopolskie

Zastój w budowlance niesie ze sobą pozytywy; kryzys przeżyją przedsiębiorstwa, które to skutecznie oraz kompleksowo zarządzają projektami.

Czy zainteresował Cię ten wpis? Jeżeli tak, to naciśnij tutaj i przeglądnij tam następne frapujące wątki. Nie ociągaj się!

Jest to bardzo istotne, ponieważ średni czas rozliczenia projektu wynosi około pół roku, kierować należy również uwagę na finansowanie, które składa się głównie z pożyczek. Sprawne działanie przedsiębiorstwa w owych segmentach pozwoli na rozwój działalności oraz pozyskiwanie nowych kontraktów.

Co jest największym negatywem prowadzenia firmy budowlanej?
Otóż to, co doprowadziło całą branżę budowlaną do zapaści. Wina leży po kiepskich warunkach umowy, przerzucaniu całego ryzyka na realizatorów. Ogólnie system jest kiepski i w roku 2012 wywołał upadek nie tylko polskich firm wykonujących między innymi drogi na Euro 2012. Branża budowlana jest zależna także od czynników pogodowych – przy wysokich mrozach budowa domów zazwyczaj zostaje wstrzymywana, co również pogłębia zastój w branży.

W jaki sposób założyć przedsiębiorstwo budowlane?
Z jednej strony warto założyć firmę budowlaną w okresie zastoju, jeżeli przetrwa taki trudny okres, na pewno w przyszłości da sobie radę z niepomyślnymi warunkami. Niestety ryzyko jest duże, i może wydarzyć się tak, że firma nie przetrzyma i zwyczajnie upadnie. Straty finansowe w tym przypadku mogą być olbrzymie.