Sposób na bezpieczną inwestycję budowlaną

Większa część z nas fantazjuje o prywatnym domku, to znaczy o siedlisku z ogrodem, kotem, szczęśliwą familią (dajmy na to 2 plus 5…) w jakimś uroczym położeniu – przykładowo z widokiem na Beskidy. Drudzy natomiast poszukują izolacji w jakiejś dziczy, w której jedynie wilki wyją jesienią, a mgła romantycznie otula krajobraz za oknem. Nic tylko siedzieć, popijać gorącą czekoladę i kontemplować nad bezmiarem świata.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wyszukanie pasującej nam parceli nie stanowi kłopotu, starcza nieduży rekonesans w internecie i na pewno wyszukamy ładną parcelę która spełni nasze najbardziej nawet elitarne potrzeby. Ponieważ drabina z podestem budynku jest jedną z najbardziej poważnych inwestycji w naszym życiu, wypada się na serio nad nią zastanowić. Nie wyłącznie nad doborem powierzchni i wielkością domku, ważne także jest żeby miejsce w którym ma powstać nasz dom było pewne.

O ile teren nie był nigdy dotychczas zabudowywany czy też znajduje się na stromiźnie warto przed kupnem takiej parceli zapłacić za specjalistyczne badanie gruntu. Pozwoli to nam na uniknięcie możliwych komplikacji, a co za tym idzie znacznych dodatkowych kosztów. Przeprowadzaniem tychże diagnoz trudnią się specjalistycznie przedsiębiorstwa geologiczne. Profesjonalista przeprowadzi badanie gruntu w terenie jak też sporządzi stosowną specyfikację w skład której wchodzi mapka z oznaczanymi miejscami badań. Specjalista zamieści tam również dane o typie gruntu, jego gęstości, stopniu zagęszczenia bądź wysokości wody gruntowej.

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Poza testami terenowymi mogą okazać się pomocne także ekspertyzy laboratoryjne. Szczególnie ważne są takowe badania gruntu na parcelach, które znajdują się na terytoriach grząskich. W ramach specyfikacji z badania gruntu sporządzane są dokumenty dla inwestora, gdzie zawierane są zalecenia co do sposobu bezpiecznego wznoszenia budynku (sprawdź aktualne wytyczne jeśli idzie o ustalenia profilu przewiercanych warstw). Można zadać pytanie – po co nam takowe badania gruntu. Otóż pozwalają one na dostosowanie rodzaju fundamentów do obszaru na którym będzie realizowana budowa. Zupełnie inaczej stawia się budowle na słupach, a inaczej na piachu. Słowem, dzięki takowym ekspertyzom nie kupujemy kota w worku, a nasza inwestycja staje się dzięki temu o wiele bezpieczniejsza, unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.