Sklejka z drewna – drewniane konstrukcje i ich plusy

Drewno od zawsze jest materiałem pożądanym, wykorzystywanym do budowy różnych konstrukcji i elementów. Nie dziwi to, bowiem charakteryzuje się ono wieloma zaletami. W pierwszym rzędzie jest to materiał lekki, a równocześnie stabilny, stąd też wykorzystuje się je do tworzenia rozmaitego typu konstrukcji.

przejdź so strony www

Autor: Walter
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno ma ozdobną fakturę, zależnie od typu drzewa z którego uzyskuje się surowiec. Drewno nie przewodzi ciepła, jest zatem także skutecznym izolatorem. Poza tym, posiada także specyficzny zapach, dlatego elementy w domu wykonane z drewna można wykorzystywać do celów dekoracyjnych i wykończeniowych. Bardzo ważne w przypadku drewna jest to, że powszechnie wykorzystuje się także jego odpady powstałe przy obróbce. Służą one chociażby do budowy płyt pilśniowych czy tak zwanej sklejki.

Sklejka posiada szerokie zastosowanie i to w rozmaitych dziedzinach. Popularna jest między innymi sklejka lotnicza – zobacz to, którą używa się w lotnictwie, chociażby przy budowaniu szybowców. Jest to materiał, który powstaje ze sklejenia cienkich warstw drewna.

Niezbędna jest Ci ciekawa informacja jakiegoś tekstu? Może miałbyś ochotę, by użyć faktów, które zawarliśmy na następnej stronie. Namawiamy!

Z reguły wewnętrzne warstwy produkuje się z tańszych gatunków drewna. Jest ona poza tym bardziej odporna na wilgoć, bowiem sklejana jest klejem odpornym na oddziaływanie wody. Ze względu na swoją lekką wagę bez problemu można ją stosować również w modelarstwie do tworzenia modeli nie tylko samolotów, ale też budynków czy małych makiet.

pokój

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście sklejka poddana odpowiedniej obróbce ma spore zastosowanie również do produkcji mebli domowych i biurowych. Przygotowuje się z niej różne elementy konstrukcyjne, w tym półki, tylne ścianki regałów, a także pojemniki, ramy i tak dalej. Meble stawiane w domach czy biurach nie podlegają czynnikom atmosferycznym jak mróz, czy opady deszczu, dlatego sklejka może być jak najbardziej wykorzystywana do ich produkcji bez obawy o szybkie uszkodzenie materiału. Jakość mebla czy innej konstrukcji zrobionej ze sklejki w dużej mierze zależy od rodzaju drewna z którego została ona wykonana. Stąd też zanim zakupimy tego rodzaju surowiec, przeanalizujmy z jakiego rodzaju drewna producent wykonał sklejkę. Pamiętać należy też, żeby odpowiednio pielęgnować tego rodzaju meble.