Ściany – konstrukcyjny element wszystkich domów

Ściany stanowią potrzebny element, wyznaczający granice wznoszonego budynku. Ich rola to przenoszenie obciążenia, jakie tworzą dach i stropy. Z tego względu murowanie ścian jest istotnym zadaniem, od którego zależna jest przyszłość budowanej budowli.

Wykonywanie ścian można rozpocząć, kiedy będą zaizolowane już fundamenty. Niezależnie od metody, jaką odbywać się będzie murowanie ścian , podstawowa warstwa powinna zostać zbudowana na klasycznej zaprawie grubości 2-3 cm. Murowanie ścian wiąże się przede wszystkim z właściwym ich ustawieniem. Ściany muszą być ustawione dokładnie pionowo, a każdy z elementów je tworzących w każdym rzędzie musi być wypoziomowany. Dzięki temu siły, które będą działały na ściany z góry będą rozprowadzane równomiernie, a budowany budynek nie ulegnie zawaleniu jak przysłowiowy domek wykonany z kart.

ściana

Autor: katsrcool (Kool Cats Photography)
Źródło: http://www.flickr.com

Aby proces murowania ścian przebiegał prawidłowo, a dom się nie uległ zawaleniu, powinno się uwzględnić, że pustaki lub bloczki gazobetonowe muszą być związane ze sobą (murowanie ścian zewnętrznych). Co będzie to oznaczało w praktyce? Chodzi o to, by elementy te były lokowane w następnych warstwach z charakterystycznym przesunięciem ich pionowej krawędzi o co najmniej 4/10 wysokości elementu. W przeważającej liczbie przypadków przesunięcie to wynosi około 5 do 6 centymetrów. Naprawdę dużą uwagę trzeba zachować w sytuacji stosowania narożników. spora grupa osób decyduje się na ściany dwuwarstwowe.

Charakteryzującą je cechą jest to, że mur stanowi element konstrukcyjny, a zrobione ocieplenie natomiast jest podstawową i najważniejszą ochroną budynku przed dużą utratą ciepła. Trzeba pamiętać, że tego typu ściany stanowią połączenie dwóch zupełnie odmiennych materiałów, z których każdy odznacza się innymi funkcjami (ściany dwuwarstwowe). Jednak ich współdziałanie pomaga osiągnąć elementarny cel, jaki stawia się przed tego rodzaju ścianami. Ściany dwuwarstwowe mają bowiem za zadanie stworzenie porządnego, energooszczędnego domu. Powinno zatroszczyć się więc, by tego rodzaju ściany obecne były w powstającym domu. Za sprawą tego będziemy mogli w poważnym stopniu ograniczyć koszty ogrzewania pomieszczeń. A to jest dla bardzo dużej grupy osób naprawdę niezmiernie ważne.

Z pewnością pragniesz poznać dodatkowe informacje dotyczące tego zagadnienia. Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, to poczytaj o nim na stronie pod linkiem.

Nawet odrobinę mniejszy rachunek może okazać się wielką ulgą dla portfela.