Rodzime kopalnie, popularne kiedyś ogromnie kojarzyły się wyłącznie z wydobyciem węgla kamiennego. To oczywiście najważniejszy ich produkt, ale nie jedyny, który jest tak bardzo pożądanym produktem kopalnianym

Węgiel to oczywiście czołowy produkt wywodzący się z polskich kopalń. Aż niełatwo dać wiarę temu, że to co można ponadto wydobyć z kopalni może służyć chociażby do urządzania pomieszczeń i nie wyłącznie.
Rozgłos polskich kopalń to zwłaszcza wydobycie węgla.

sklejka

Autor: Roberto Cipriano
Źródło: http://www.flickr.com
szpital

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak niebywale pożądanym w ostatnim czasie materiałem wywodzącym się akurat z takich otchłani kopalni jest trawertyn (zobacz imitacja trawertynu). Oczywiście jego złoża nie pojawiają się w każdej jednej kopalni, ale w naszym kraju też i takie się znajdują. Ten oto tajemniczo brzmiący trawertyn (http://wkg.pl/kamien-naturalny/trawertyn-raciszynski/zloze-i-kopalnia/) to zwykły kamień naturalny z bardzo fascynującą powierzchnią – skocz do info o kredzie pastewnej. Jego charakterystyczną właściwością są naturalne otwory na powierzchni, a tablice z trawertynu są używane w dekorowaniu wnętrz. Należy jednakże dodać, iż trawertyn jest słabo wytrzymałym surowcem, nieodpornym na wilgoć czy zarysowania, jednakże do pokoi dziennych nadaje się wyśmienicie i tworzy niecodzienny klimat. Kolejnym surowcem pochodzącym z kopalnianych wydobyć jest kreda pastewna. Ta z kolei znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji pasz czy jako dodatek do pasz. Jest tak dlatego, iż kreda pastewna jest surowcem bardzo wysokiej jakości, jaki uzyskujemy w trakcie przemiału kamienia wapiennego – patrz.

Jedne i drugie wymienione towary, chociaż może mało popularne od węgla kamiennego cały czas wykorzystywane są w następnych etapach produkcji, (zobacz www) a wykorzystanie mają diametralnie inne.