Rodzaje krojenia tworzyw

W warsztatach przemysłowych zachodzi wiele postępowań prowadzących do uzyskania gotowego produktu.

W zakładach wyrabiających elementy do odrzutowców, pojazdów jednym z surowców jest stal zbrojeniowa – przeczytaj więcej tutaj – nierdzewna. Dzięki temu, że jest wytrzymała na korozję stosowana jest również w sektorze spożywczym w sprzętach, które wchodzą w bezpośredni kontakt z pożywieniem, w sektorze chemicznym wykorzystuje się inconel do związku z kwasami. Oprócz wytrzymałości na korozję stal – strona internetowa – charakteryzuje się srebrną barwą i blaskiem. Swoje właściwości nabywa dzięki dodatkom różnych metali. Chrom chroni stal nierdzewną na działanie dużych temperatur, a nikiel na kwasowe otoczenie i polepsza sprężystość, ma przydatne właściwości upraszczające przebieg spawania.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com

Molibden gwarantuje odporność na oddziaływanie niskich temperatur. Do cięcia tworzyw w fabrykach wykorzystywanych jest kilka metod, jedną z nich stanowi cięcie wodą. Polega na krojeniu materiałów przy pomocy nadzwyczaj silnego strumienia wody pod olbrzymim naporem. Można kroić czystą wodą ewentualnie z domieszką ścierniwa. Pierwszy przykład wykorzystywany jest do krojenia tworzyw delikatnych np. kauczuku, pianki, syntetyków. Druga technika wykorzystywana jest do cięcia stali, aluminium, marmuru dla lepszego wyniku krojenia do cieczy dodaje się szczególną część składową np. piach. Technologia ta stosowana jest w zasadzie w każdej branży przemysłu np.: lotniczym, szklarskim, drzewnym.

Atuty wypływające ze stosowania tej metody to wysoka dokładność, możność cięcia sztywnych surowców, nie ma konieczności stosowania dodatkowej obróbki wykończeniowej, szybki okres wykonania zamówienia.
Innym sposobem cięcia surowców jest cięcie laserem. Polega na tym, że struga laserowa skierowana jest przez komputer na obrabiany materiał. Wykorzystanie komputera pozwala na dokładne ułożenie dzięki temu można wycinać, nawet najbardziej złożone części. Na precyzję wpływa zjawisko, że w miejsce ostrza używa się wiązkę generatora promieniowania, która odwrotnie do ostrza nie brudzi się i każde kolejne cięcie jest tak samo precyzyjne i brzeg krojonego materiału równa. Cięcie laserowe ma znaczne zalety: nieduży hałas, ogromna dokładność, prędkość cięcia, pełna automatyzacja, oszczędność półproduktu.