Przeróżne sposoby konserwacji

Od wieków ludzie starają się przygotowywać zapasy jedzenia, a to łączy się z należytym jej zakonserwowaniem.
Konserwacja żywności to rozmaITe sposoby, które mają na celu zachowanie i utrzymanie pożywienia w niezmienionym stanie przez ubezpieczenie jej przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Suszenie to jeden z najstarszych rozwiązań utrwalania żywności. Dawniej suszenie odbywało się na słońcu i wietrze, teraz odbywa się to w suszarkach przeróżnego gatunku, gdzie suszy się owoce, jarzyny, grzyby, mleko, jaja. Pasteryzacja to technologia konserwacji przy pomocy prawidłowo dobranego podgrzewania produktów spożywczych w taki sposób, żeby zniszczyć, czy też zahamować pomnożenie drobnoustrojów. Ów sposób konserwacji zostawia smaki i zalety odżywcze zawarte w produkcie. Chłodzenie (zobacz więcej – serwis klimatyzatorów warszawa) i zamrażanie towarów to niezwykle popularny sposób na konserwację.
Najpopularniejszym sprzętem który służy do tego rodzaju konserwacji jest chłodziarka i zamrażalnik, znajdujące się w dzisiejszych czasach w każdym mieszkaniu. Wędzenie jest procedurą konserwacji mięsa i wyrobów mięsnych, ryb, serów za pomocą dymu. W efekcie tego procesu towary żywnościowe pozyskują swoisty aromat, smak i odcień nawierzchni.
Żywotnik zachodni szmaragd

Autor: nautical2k
Źródło: http://www.flickr.com
Najnowsze osiągnięcia techniki zezwalają na stosowanie konserwacji za pomocą promieniowania, albo ultradźwięków. Jest możliwość również eliminować z towarów składniki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów. Na ogół używa się sposoby powiązane, czyli konserwuje się jedzenie na kilka rozwiązań równocześnie.

Do żywności częstokroć są dodawane syntetyczne konserwanty, jakie bardzo wydłużają przydatność żywności do konsumpcji. Niestety, dużo z konserwantów może być szkodliwych.