Projekty małych domów – duża oszczędność w budowie oraz wygoda w jednym

Obecne rodziny nie potrzebują dużych domów, które do tego są często drogie w utrzymaniu. Dzisiejsze rodziny decydują się funkcjonalizm i oszczędność. Nowatorskie budownictwo jak i obecne technologie umożliwiają dziś spełnić te oczekiwania.

kontynuuj

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś domy były budowane dla rodzin wielopokoleniowych. Dziś rodzina liczy zazwyczaj 3 do 5 osób, dlatego też projekty domów znacząco odbiegają od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W obecnych czasach mało kto buduje dom o powierzchni np. 300metrów kwadratowych. Obecnie nie potrzeba nam długich korytarzy prowadzących do czterech lub pięciu sypialni, bo dzisiejsza rodzina nie liczy już czworo czy więcej dzieci, a najczęściej jedno lub dwójkę. Dziś stawia się na niskie zabudowy, częściej parter z poddaszem, z maksymalnie trzema pokojami. Istotne jest przy tym, by było funkcjonalnie i niedrogo w użytkowaniu. Dlatego też współczesne budownictwo coraz bardziej promuje projekty małych domów.
Projekty tego typu zakładają najczęściej powierzchnię wielkości 100-150m2, na której mieszczą się: kuchnia z jadalnią, salon oraz pokój z łazienką (często przeznaczony dla gości, oraz – w górnej części domu, tzw. część sypialniana, w której znajdują się 2-3 pomieszczenia do spania jak i większa łazienka z przeznaczeniem dla domowników. W przeciwieństwie do starszych projektów, dzisiejsze projekty małych domów podobne są do projektów mieszkaniowych w blokach i zakładają sypialnie wielkości 10-12m2. Większe powierzchnie tyczą się często salonu i kuchni, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu odpoczywając i wspólnie się bawiąc.

Zainteresował Cię ten artykuł? Kliknij na następujący link (http://zielonaprzestrzen.pl/), w tamtym miejscu zapewne odnajdziesz jeszcze większą ilość danych na problem, który Cię interesuje.

Dzięki takiej optymalizacji powierzchni przestrzeni i odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń możemy znacząco oszczędzić na ogrzewaniu domu, jak również – co istotne szczególnie dla pań – na porządkach. Oprócz niższych kosztów utrzymania projekty małych domów pozwalają również znacznie zaoszczędzić na budowie samego domu. Wiadome – mniejsza powierzchnia to niższy koszt wykonania. Wykorzystanie do tego innowacyjnych rozwiązań technologicznych pomaga przy tym dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania i zużycia wody. A takich rozwiązań jest dużo, jak np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, no i najprostsze – oświetlenie LED. Wbrew pozorom, koszt zakupu żarówek LED nie jest już drogim wydatkiem, a ich opłacalność można odczuć już po pierwszym rachunku za prąd.

Zakup nowatorskiego projektu domu pomaga znacznie obniżyć koszty budowy domu. Wykorzystanie nowoczesnych technologii przy budowie domu pomoże dodatkowo zmniejszyć koszty jego utrzymania. W efekcie może się okazać, że budowa (poznaj ofertę na zawiesia łańcuchowe 4-cięgnowe z hakami z regulacją długości eogniwa) i utrzymanie domu wcale nie są dużo większe od mieszkania w bloku. A o wiele wygodniejsze.