Produkcja produktów inspirowanych sztuką regionalną

We współczesnych propozycjach częstokroć jest możliwość spotkać elementy wystroju inspirowane sztuką ludową. Współcześni designerzy poszukują inspiracji w rdzennej tradycji.

grafiki
Autor: CA Dept of Insurance
Źródło: http://www.flickr.com
prezent z polski
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Swoje wzory ubogacają elementami zaczerpniętymi z twórczości ludowych twórców prawie z całego świata, jednakże polska sztuka (sprawdź nas) ludowa cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Miliony Polaków od dziesięcioleci emigruje do wielu krajów całego świata. Co parę lat powracają do kraju przodków, by zobaczyć jak żyje się teraz w tym kraju. Dla nich ważne jest, żeby po powrocie dać bliskim prezent z Polski – polecany artykuł.
Kultura ludowa to folklor i sztuka wymowne dla populacji zamieszkujących wyznaczone obszary. Wyrasta ona ze wspólnych doznań historycznych, form gospodarzenia i warunków życia. Na jej kształt oddziałują również cechy etniczne i warunki środowiska przyrodniczego.
Projektanci nawiązują do etnicznych modeli zarówno sprzętów, jak i wszelkich innych rzeczy potrzebnych do wyposażenia wnętrz. Ich architekci nawiązują do funkcjonalizmu i do postaci wypracowanych przez prostych rzemieślników.
Powszechność stroju ludowego jest ściśle powiązana z umiejętnościami tkackimi. Dawniej tkaniny lniane na koszule i bieliznę pościelową, były tworzone osobiście przez mieszkańców wsi.

Współcześnie, wraz z upadkiem ceremoniałów ubioru ludowego, ograniczeniu uległa także miejscowa produkcja tkanin, zaś desenie z takich materiałów są obecnie wykorzystywane na poduszki w paski, czy obrusy łączące się ze sztuką ludową(link do ).
Warto podkreślić, że aktualnie produkcja wyrobów inspirowana sztuką ludową odbywa się w taki sposób, ażeby nie szkodzić otoczeniu naturalnemu.