Proces konstrukcyjny i możliwości ocieplania pokrycia budynku

Mając w planach budowę swojego domu, trzeba zastanowić się nad sposobem wznoszenia zadaszenia i jego izolacji. Szczelny i dobrze chroniony przed niszczycielskim wpływem niesprzyjających warunków pogodowych dach, to bardzo ważny element każdej mocnej budowli.
krajobraz - dom
Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com

Proces wznoszenia dachu jest bardzo złożony. Zaczyna się od wznoszenia więźby dachowej – sprawdź pełną propozycję pod adresem. W tym etapie najwięcej zależy od gatunku drzewa, z którego jest wykonywana, a także od umiejętności cieśli. Później struktura pokryta zostaje specjalną folią, lub warstwą desek. Na krokwiach umieszcza się tak zwane kontrłaty, czyli poprzeczne deski o wymiarach przekroju 50x40mm, aby umożliwić dekarzowi układanie wierzchniej warstwy dachu. Często jest blacho dachówka, nieco rzadziej dachówka betonowa, albo z ceramiki. Kiedy główna struktura zadaszenia budynku zostaje ukończona, przechodzimy do etapu izolacji termicznej. Najczęściej stosuje się do tego celu wełnę mineralną, albo styropian, który ma podobne parametry termoizolacyjne. Ten drugi sposób jest bardziej oszczędny i ergonomiczny. (styropian z papą) musi być dobrze dobrany, pod względem odpowiedniej wagi minimalnej. Kiedy zależy nam na wyeksponowaniu na poddaszu pięknej konstrukcji dachowej, możemy materiał izolacyjny umieścić zewnętrznie. Obeznanie w dziedzinie niezbędnych przyrządów będzie tutaj niezbędna. Akcesoria dachowe, to między innymi specjalistyczne wkręty, gwoździe dekarskie, uszczelki, kołnierze uszczelniające, kominki wentylacyjne, czy bariery śniegowe. W przypadku konstrukcji dachu, każdy, nawet najmniejszy detal ma duże znaczenie. Istnotne dla jakości mocowania materiałów będą gwoździe dekarskie. Wyróżnimy gwoździe aluminiowe, ocynkowane, miedziane. Różnią się nie tylko materiałem, z którego są zrobione, ale i przeznaczeniem. Sa przeznaczone nie tylko do mocowania konstrukcji z drewna, ale także blach czy bitumicznych płyt falistych.

odzwierciedlenie - dom
Autor: Manuel Rego Casasnovas
Źródło: http://www.flickr.com

Gwarancją wytrzymałego pokrycia budynku, będzie naturalnie wysoka jakość wykorzystanych tworzyw konstrukcyjnych i pokrywających – styropian jest szeroko stosowany. Oczywiście dbałość o każdy detal z pewnością się nam opłaci, dlatego dobrej jakości akcesoria do ogrodzeń dachowe powinny mieć dla nas takie samo znaczenie.