Plusy płaskich dachów, w jaki sposób można poprawić konstrukcję takiego dachu na starszym budynku.

Mody na niektóre elementy zasadami przemijają, żeby po pewnym czasie powrócić w nowym, lepszym wydaniu. Właśnie taka była historia z płaskimi dachami, które przed kilkoma dekadami były bardzo popularne. Jednak po jakimś okresie używania, kiedy się okazywało że ich budowa rodzi sporo problemów, powoli się z nich wycofywano, a ich miejsce zajęły dachy ze spadkiem.

Izolacja dachu

Autor: Röben
Źródło: Röben
Przez kolejne lata taki stan rzeczy po prostu był, jednak ostatni czas to triumfalny powrót takich dachów. Przyczyniły się przede wszystkim do tego nowe technologie, które pozwalają na otrzymanie znacznie lepszej izolacji wodnej i termicznej, bo właśnie to było największym problemem poprzednich konstrukcji. A że dachy płaskie mają sporo zalet, to trudno się dziwić że znowu zaczynają być popularne. Największą ich zaletą są koszty budowy, przez to że nie wymagają drewnianego szkieletu są znacznie tańsze w wystawieniu, a dodatkowo da się wszystko zrobić szybciej. Oprócz tego dużo lepiej można w nich wykorzystać całą powierzchnię, co przy konstrukcjach mających spadek jest znacznie bardziej trudne – budowane domy mające płaskie dachy już wykorzystują wszystkie techniczne nowości w tym obszarze. Lecz właściciele starych budynków, wybudowanych przed kilkoma dekadami również mogą sporo zdziałać, jeśli będą chcieli poprawić standard domu. I tak naprawdę nie będą to jakieś drogie sprawy, bo przy płaskich dachach wiele rzeczy można zrobić niewielkim kosztem.

Przede wszystkim będzie się trzeba przyjrzeć uszczelnieniom, które ma dach. To właśnie problemy z cieknięciem były najczęstszym powodem narzekań właścicieli, lecz współczesne materiały izolacyjne doskonale dają sobie z tym radę. W niejednym przypadku całkowicie wystarczy ułożenie porządnej warstwy, aby zapewnić sobie spokój na kolejne wiele lat. Niekiedy tego typu izolacja dachu płaskiego może być połączona z jego ociepleniem, wtedy przy jednym remoncie załatwia się kompleksowo obie rzeczy. Jeśli wszystko wykona się prawidłowo, to taki dach – malesapd.pl/ powinien spokojnie wytrzymać wiele następnych zim.