Oświetlenie tradycyjne i nowoczesne

Rodzaj oświetlenia jest niezwykle znaczący w każdym pomieszczeniu. Nie do każdej czynności i zadania wystarcza bowiem światło słoneczne. Najgorsza sytuacja w tym względzie jest w zimie, kiedy bardzo wcześnie zapada zmrok i trzeba wtedy stosować sztuczne oświetlenie. Jest zresztą dużo wnętrz, które wcale nie posiadają dostępu do naturalnego światła. Są to szczególnie pomieszczenia położone poniżej poziomu ziemi.

lampa w stylu japońskim

Autor: Annabelle Orozco
Źródło: http://www.flickr.com
W tego rodzaju wnętrzach najczęściej używane jest oświetlenie nowoczesne (dowiedz się więcej tu). Ogólnie wybór źródła światła uzależnia się od typu pomieszczenia, a zatem w pierwszej kolejności od czynności, jakie w danym pomieszczeniu są najczęściej wykonywane. Wiadome jest na przykład, że zakłady rzemieślnicze, których pracownicy wykonują skomplikowane czynności na niewielkich częściach potrzebują silnego światła. Tak jest na przykład w przypadku zakładów zegarmistrzowskich czy złotnickich, gdzie części produktów są bardzo niewielkie i szczegółowe.

Standardowe źródła światła
Niegdyś do oświetlania mieszkań wykorzystywane były różnego rodzaju urządzenia nienapędzane energią elektryczną. Były to między innymi znane także dzisiaj świeczki wytwarzane z wosku i łoju. Kolejnym krokiem było pojawienie się lamp na różnorodne paliwa jak na przykład nafta. Po pojawieniu się prądu elektrycznego stan drastycznie się zmienił. Z czasem wykonalne stało się bardzo rzęsiste oświetlanie pomieszczeń, a jedna żarówka wystarczała na długi czas. Standardowe żarówki zawierają w sobie drut zrobiony z wolframu, będący tą częścią, która „się świeci”. Tradycyjne lampy kryształowe (więcej: www na temat) i żyrandole (zobacz żyrandole z wiatrakiem) zazwyczaj zawierają niewielkie żarówki standardowe.

Nowoczesne oświetlenie
Ostatnio technologia ewoluowała w dużym stopniu. Dotyczy to również kwestii oświetlenia. Tradycyjna żarówka powoli odchodzi do przeszłości, zastępowana przez żarówki nowego typu. Bierze się to głównie z powszechnego dążenia do energooszczędności. Nowoczesne żarówki pozwalają na dużo niższe zużycie energii elektrycznej. Są o wiele droższe, jednak działają przez długi czas. Jest to więc zakup opłacalny. Coraz więcej ludzi także na dzień dzisiejszy wybiera białe światło żarówek w miejsce żółtego, które było do niedawna bardzo często spotykane.