Oryginalne nagrobki, czyli trendy w przemyśle kamieniarstwa.

Myśląc o nagrobkach nic miłego nie przychodzi nam na myśl. Faktem bowiem jest, że z takimi zagadnieniami spotykamy się w sytuacji utraty kogoś niezwykle nam bliskiego, ale jednak dla wielu osób stanowi to tylko coś czym zajmują się na co dzień. Dlatego też przemysł nagrobkowy, jak każda inna płaszczyzna działalności ludzkiej,rozwija się. Dzięki czemu w momencie, gdy musimy wybrać nagrobek, wybór jest naprawdę duży.

wyroby kamieniarskie

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze kamieniarstwo dzieli się w dzisiejszych czasach na dwie części. Możemy więc wyróżnić: prostą formę, bez udziwnień, wielkich dekoracji i oryginalnych materiałów. Rządzi tu granit i czasem trawertyn, a tablice utrzymane są w prostych formach. Druga tendencja to miejsce, w której kamieniarstwo ma ogromne pole do popisać, jest to bowiem całkowity przepych i bogactwo zdobień. Takie nagrobki często mają spore pozłacane elementy dekoracyjne i nic szczególnego nie stanowi widoczna z daleka figura, czy to zastępów anielskich, Matki Boskiej, samego zmarłego, czy nawet obiektów, które dla zmarłego miały szczególnie duże znaczenie. Zobacz w galerii: https://tborkowski.pl/galeria-nagrobki-urnowe/.

Takie ekskluzywne nagrobki często przypominają pomniejszone kaplice, w których spoczywa właściciel. Zupełnie innym zagadnieniem są nagrobki podwójne – https://tborkowski.pl/nagrobki-podwojne/. Tutaj rządzą spore kształty i bogate ornamentacje wyrażające szczególność uczucia łączącego zakochanych oraz trwającego ciąg dalszy nawet po śmierci. Jak więc widać dział nagrobków i kamieniarstwa szybko się zmienia i rozkwita i tak jak wszędzie indziej tu też panują różnorakie mody i tendencje. Mnóstwo znawców rynku przewiduje, że za kilka lat może przyjść do nas, coraz popularniejszy za granicą nurt, dążenia do zrobienia ogólnego i jednakowego dla wszystkich wzorca nagrobka. Dzięki takiemu rozwiązaniu mniej zamożni zmarli nie będą się wyróżniać na tle reszty, tak jak w czasie życia, gdy codziennością było wskazywanie ich palcami i izolowanie się od takich grup.

cmentarz

Autor: alljengi
Źródło: http://www.flickr.com
Faktem jest, iż obecne czasy dają nam możliwość przebierania w nagrobkach, dekoracjach i ornamentach do upadłego. Jednakże należy pamiętać, iż znacznie większą wagę ma prawdziwa żałoba i przejmujący smutek po śmierci kogoś bliskiego, a postawienie najbardziej udekorowanego nagrobka nie zastąpi szczerej tęsknoty, która jest niemal bezcenna.