Odgromniki – czy chronią sprzęt w budynku jak też nasze zdrowie?

Czy musimy zainstalować odgromnik na domu? Trzeba o tym pomyśleć albowiem w miejscu, w którym uderza grom, napięcie sięgać może kilkuset milionów woltów. Siła takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów oraz może ekspresowo wywołać pożar budynku.

Drewnochron Bariera Plus

Autor: Drewnochron
Źródło: Drewnochron
Jesień to dobry czas na zaplanowanie nowych alejek. Na zdjęciu nawierzchnia z kostki Romano w kolorze piaskowo beżowym

Autor: Libet
Źródło: Libet
Silne wyładowania elektryczne, jakie towarzyszą burzom, są zagrożeniem nie wyłącznie wówczas, gdy piorun trafi wprost w budynek. Niszczącą siłę ma także wysokie napięcie indukowane poprzez wyładowania w elektrycznej instalacji a także w metalowych elementach domu. Pomimo to wielu prywatnych inwestorów, kierując się niewłaściwie zrozumianą gospodarnością, frapuje się nad tym, czy w nowo stawianym domku zamontować piorunochron.
obrazeczek - czas

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com
Rozmyślając o bezpieczeństwie swojego domu, nie warto inspirować się tylko przepisami . Ważny będzie również rozsądek. Jeżeli domek stoi samotnie, z daleka od innych zabudowań jak też wysokich drzew, to bez względu na postulowania formalnej natury warto go wyekwipować w odgromnik. W stosunku do ceny całego domku nie będzie to ogromny wydatek, natomiast daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa, gdy zbliża się burza z piorunami.

Jeżeli chciałbyś poznać omawiane zagadnienie też z innej perspektywy i poszukujesz podobnych danych, to więcej znajdziesz tutaj.

Jeżeli olbrzymia energia, jaką niesie z sobą trafienie pioruna, nie będzie błyskawicznie odprowadzona do gruntu, wszystko, cokolwiek stanie jej na drodze, ulega zniszczeniu bądź poważnemu uszkodzeniu. Jedynie piorunochron będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć budynek przed niszczycielską siłą potężnego rozładowania elektrycznego.

By jednak czuć się naprawdę bezpiecznie, nawet gdy niebo pokrywa się ponurymi chmurami, warto ubezpieczyć dom i zatroszczyć się, ażeby w warunkach ubezpieczenia znalazła się też ochrona przed konsekwencjami burzy.