O jakich sprawach należy pamiętać przy rozpoczęciu budowy własnego domu, jak właściwie wybrać plan budynku.

Przeciętna rodzina będzie budować dom raz na całe życie, i najczęściej jest to dla niej całkowicie nowe doświadczenie. Mało osób będzie miało budowlane doświadczenie, pozostała część musi poznać ogrom najróżniejszych temat, i co najbardziej istotne podjąć wiele istotnych decyzji. Można oczywiście w całości zaufać osobom, które się wynajmie do budowania domu, lecz i tak warto posiadać chociaż podstawową orientację, tak żeby wiedzieć, co będzie robione.

Pierwszą, a równocześnie chyba najistotniejszą decyzją jest wybór działki, na jakiej swój dom będzie się stawiać. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej lokalizację, ale także na kształt, wielkość i dojazd, bo wszystkie te elementy będą później miały znaczenie przy wieloletnim użytkowaniu. Następnym przeważnie będzie otrzymanie wszystkich potrzebnych pozwoleń, tu niekiedy liczyć se będzie trzeba z kilkoma miesiącami gonienia po najróżniejszych urzędach. Jeżeli nie pojawią się żadne przeciwwskazania, to na koniec otrzyma się warunki zabudowy, i będzie wtedy można przejść do kolejnego etapu, którym będzie wybór planu.

<img src="https://www.archipelag.pl/files/Project/reria250cvvept/view_orttu6g0dcb8ht_List.jpg" alt="projekty domów ARCHIPELAG" style="float: right; margin: 10px; width: 250px" />Tu także należy zastanowić się należycie, czego się będzie od domu oczekiwać, nie tylko w chwili obecnej, ale za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Projekty domów piętrowych można albo kupić gotowe, w jednej z wielu firm które je oferują, a można też zaprojektować od zera przez architekta. Pierwsze z rozwiązań ma taką zaletę, że jest znacznie tańsze. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych będą się zaczynać już od dwóch tysięcy, i jeżeli nie będzie żadnych dodatkowych przeróbek, to na takim wydatku też się skończy.

Rzecz jasna w przypadku takich gotowych planów nie będzie żadnego problemu z wykonaniem mniejszych lub większych modyfikacji, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi wydatkami. Lecz nawet taka opcja będzie znacznie tańsza, niż wykonanie planu budynku praktycznie od zera przez projektanta. W takiej opcji należy się liczyć z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych, lecz przez to można będzie zaplanować dokładnie to, co się będzie potrzebowało.