O gatunkach kruszywa do budowy dróg i produkcji betonu

Produkcja betonu, zapraw do budowy, ale także budowanie dróg wymaga użycia stosownego gatunku kruszywa. Co to jest kruszywo, jakie wyróżnia się jego gatunki? Sposobów uzyskania kruszywa jest kilka typów. To w gruncie sposób jego wydobycia pozwala nam rozróżnić kruszywa naturalne oraz sztuczne. Produkowanie betonu wymagastosowania kruszywa o dużej wytrzymałości.

kruszywo

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego kruszywa do betonu pozyskuje się ze skał, jakich zaletą będzie znaczna wytrzymałość. zazwyczaj więc kruszywa (wypatrz promocje) do betonu powstają z wytrzymałych skał tego typu, jak: porfir, granit lub bazalt. Przynależą one do kruszyw naturalnych. Następny rodzaj kruszyw wykorzystywany jest do budowy dróg. Kruszywa drogowe także należą do kruszyw naturalnych. Kruszywa budowlane to generalnie rzeczny lub morski żwir jak również grys. Do budowy nawierzchni dróg, ale także w produkcji betonu niezwykle często wykorzystywany będzie także tłuczeń. Znaczna większość kruszywa zarówno drogowego, jak i stosowanego przy produkcji betonu wydobywana jest w Polsce. Czytaj więcej: .

Prócz kruszyw pochodzenia naturalnego w dziale budownictwa wykorzystywane jest kruszywo pochodzenia sztucznego. Materiały sztuczne powstają z odpadów produkcyjnych w hutach oraz w kopalniach. Wśród nich wyróżnia się materiały naturalnego pochodzenia i powstałe z recyklingu. Jak najbardziej każdy rodzaj kruszywa, jednocześnie tego używanego do budowy dróg, jak również w produkcji betonu, powinna spełnić odpowiednie normy i wymagania. Specjalnym rodzajem kruszywa, które jest stosowane wyłącznie do produkcji znanego wszystkim betonu osłonowego będzie kruszywo specjalne. Powstaje ono z twardych skał. Najczęściej jest to magnetyt, baryt, czy limonit.

Będą to skały, których występowanie jest niezwykle powszechne, nie będzie wobec tego kłopotów z uzyskaniem kruszywa specjalnego. Z takiego rodzaju betonu osłonowego, który powstaje między innymi dzięki kruszywom specjalnym budowane są powierzchnie osłonowe reaktorów jądrowych. Bardzo często do produkowania tego typu osłon wykorzystywany bywa limonit. Dodatkowo do takiego typu betonu dodawane jest kruszywo z barytu. Wszystkie typy tych skał występują w Polsce. Tu sporo więcej: tanie kruszywa drogowe.