O czym pamiętać chcąc postawić budynek? Zawsze należy stosować najwyższej jakości surowce. Co to znaczy?

Właściwie w konstrukcji każdego budynku pojawiają się elementy betonowe, a to po to, aby wzmocnić zbrojenia prętami ze stali. Są to tak zwane konstrukcje żelbetowe. O tym jakie powinno się używać pręty, decyduje projektant na podstawie wykonanych obliczeń i oczywiście zgodnie z normami budowlanymi.

Pomieszczenie przemysłowe
Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością nie należy bez porozmawiania z projektantem albo też inspektoratem nadzoru wykorzystywać innych prętów do zbrojeń, niż zatwierdzonych w projekcie. Żelbet występuje w różnych elementach konstrukcji budynku, to znaczy jest obecny w ławach oraz stropach fundamentów czy na balkonach czy tarasach. Podziału stali zbrojeniowej na klasy można dokonać na podstawie wartości obliczeniowej granicy elastyczności stali. Dzięki temu można zastosować jakiś typ prętów, wiemy czy chodzi wtedy o pręty – okazje na pręty- kliknij po szczegóły – ciągnione lub też inne.

Granica plastyczności jest naprężeniem, po osiągnięciu którego ma miejsce dość duży wzrost wydłużenia materiału, czyli prętów, bez wzrostu obciążenia. Tak naprawdę, jeżeli konstrukcja zostanie poddana naprężeniom o mniejszych wartościach niż granica plastyczności, to po ich unormowaniu pręty – tanio pręty zbrojeniowe-> http://www.aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe – wrócą do stanu sprzed ich dociążenia. Jak natomiast granica plastyczności zostanie przekroczona to powoduje to stałe zmiany w materiale, przez co po jakimś czasie konstrukcja ulegnie zniszczeniu. Można stosować inne gatunki stali zbrojeniowej, lecz by tak było, potrzebne są nam odpowiednie dokumenty dopuszczające do obrotu i stosowania w budownictwie. Obecnie w Polsce do dostania są nowe rodzaje stali. Przykładem może być chociażby stal żebrowana, jest to stal zaliczana do najwyższej klasy wytrzymałości.

produkcja przemysłowa
Autor: U.S. Embassy Tel Aviv
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy przede wszystkim, by używać stali, która spełnia wszystkie ważne procedury, ponieważ od tego zależy wiele, a na pewno nasze bezpieczeństwo. Budowla, jaka powstaje nie powinna być mało trwała, powinna być wzniesiona z doskonałej jakości materiałów, ponieważ to gwarantuje, że zachowane będą konieczne w takich wypadkach procedury. Właściwie jeżeli coś stawiamy to musimy pamiętać o każdym elemencie, przykładowo pręty, ale i kątowniki stalowe, bo one mają wpływ na to, czy projekt będzie faktycznie dobrze wykonany. W tak ważnym sektorze jak budownictwonie można sobie pozwolić na niedopatrzenia. Sami dobrze wiemy jak próba przesadnego oszczędzania może się skończyć.