Nowoczesne narzędzia wykorzystywane w budownictwie czyli plusy programów do projektowania konstrukcji żelbetonowych.

Nowoczesne budownictwo opiera się obecnie o dwa podstawowe rodzaje materiałów, czyli beton i stal. Beton jest bardzo twardym materiałem, ale jego główną wagą jest duża kruchość, przez co samodzielnie nie ma zbyt dużej ilości zastosowań. Lecz zatopienie w nim stalowych prętów czy drutów bardzo zmienia jego charakterystykę – stal w tym zestawieniu gwarantuje należytą wytrzymałość i elastyczność, dzięki czemu konstrukcje zbudowane tym sposobem są bardzo bezpieczne i trwałe.

kliknij i sprawdź

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.
Zbrojenia najczęściej robi się z drutów, prętów lub siatki, wszystko będzie zależeć od przeznaczenia danego elementu. Pręty posiadają specjalne żeberka na swojej powierzchni, dzięki czemu beton dużo lepiej będzie do nich przylegał. Przeważnie żelbetonowe konstrukcje robi się w takiej technice, że z prętów robione jest całe zbrojenie, poszczególne pręty – skorzystaj z oferty na pręty zbrojeniowe- dalsze informacje – wiąże się ze sobą albo spawa. Później taką konstrukcję zalewa się płynnym betonem mającym odpowiednie parametry, który w ciągu paru dni twardnieje i element będzie się nadawał do użytku.

Żelbeton używany jest praktycznie w każdej wznoszonej konstrukcji, czy to będzie dom (zobacz domy gotowe prefabrykowane) jednorodzinny czy kilkunastopiętrowy, nowoczesny biurowiec. Coraz częściej wykorzystuje się gotowe, wcześniej przygotowane elementy, ale nie będzie żadnego problemu, aby wszystko co potrzeba wylać na miejscu budowa. Bardzo ważnym etapem produkcji tego typu elementów jest precyzyjne wyznaczenie rodzaju zbrojenia i parametrów betonu. Dzisiaj projektowanie konstrukcji żelbetowych będzie się odbywać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania CAD (Firma KMT).

Programy takie na podstawie podanych przez inżyniera parametrów potrafią wyliczyć naprężenia, rozkład sił i wytrzymałość elementu, na podstawie tego można dopasować rodzaj i ilość potrzebnych prętów dokładnie pod określone potrzeby. Narzędzia takie są niezwykle pomocne dla inżynierów, bo dzięki ich wykorzystaniu można budować obiekty bezpieczne, przy równoczesnym oszczędzaniu materiałów. A nikt przecież nikt nie chciały mieszkać czy pracować w obiekcie, który w każdej chwili mógłby się zawalić.