Nieco dziwny, egzotyczny kraj – Polska

Żyjemy w dość dziwacznym kraju. Niby jest okej, lecz jest źle. Niby jesteśmy wkurzeni, lecz mamy powody do radości. Narzekamy, gdy jest gorąco, a kiedy jest zimno to pragniemy, żeby było upalnie.

Blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteśmy krajem kontrastów z dość pokręconą historią i błyskawiczną szaloną transformacją gospodarczą, jaka jednych pogrzebała w beznadziei, pozostałych wyniosła naprawdę wysoko. Żyjemy w kraju, w którym klasa średnia bytuje, lecz często jedynie na papierze. Dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego tak się to potoczyło?

Odpowiedź na tak postawione pytanie próżno szukać wśród polityków, którzy nie do końca rozumieją problemy normalnych ludzi. Nie poradzą oni na tego typu bolączki, gdyż nie muszą się martwić o swoją przyszłość, a jak to ktoś bystry zauważył: najedzony głodnego nie zrozumie…

Szukasz ekstra wiadomości, żeby poszerzyć swą wiedzę na ów temat? Zachęcamy do kolejnego artykułu. Wyszukasz go na portalu (http://aleklima.pl/klimatyzatory/klimatyzatory-hyundai) pod linkiem.

No chyba, że był taki człowiek głodny dawniej, ale już zapomniał. Wielu naszych rodzimych polityków było w potrzebie, ale to było jakby w innym wymiarze, iż szkoda czasu, żeby schylać się po te resztki, bo jeszcze wciągną niepotrzebnie. Politycy więc to problem, który paradoksalnie powinien istotnie stanowić problemu – polityk bowiem jest przedstawiciele wyborców, aby służył w ich interesie. Niestety, w Polsce interesy służą wąskiej grupie, która ma w swoich szeregach odpowiednio ustawionego polityka. Może nie brzmi to optymistycznie, lecz taka jest niestety rzeczywistość (wzory umów najmu).

Inna sprawa, to niedobrze przeprowadzona transformacja gospodarcza. Być może i Balcerowicz zrobił wszystko,

Budynek

Autor: katie_mccolgan
Źródło: http://www.flickr.com

co mógł, ale jednak coś potoczyło się źle. Nie było by teraz tak dużych różnic w zarobkach i różnic zamożności Polaków. Wiadomo, że nie można się porównywać do Anglii czy Francji, tam klasa średnia rozwijała właściwie bez zakłóceń i wstrząsów. U nas po okresie socjalizmu nagle pojawił się nowy system – kapitalizm. Niemniej, w naszym kraju jest taki nieprzyjemny klimat, aby z powstającej klasy średniej ściągnąć jak najwięcej. Dlatego własna firma to droga przez mękę i niepewny projekt, jaki może się skończyć bankructwem. Gdyby był lepszy klimat dla przedsiębiorców Polska mogłaby pochwalić się naprawdę prężną klasa średnią, która swoim poziomem szybko dogania Zachód.

Jest jeszcze inna kwestia – rynek mieszkaniowy. Wzory umów najmu przewijają się wszędzie, bo młodych ludzi nie stać na zakup swojego mieszkania. Nawet, gdy państwo gwarantuje benefity dla młodych to są one pomyślane tak, aby bardziej służyły deweloperom, czyli silniejszym. A przecież młodzi ludzie to przyszłość Polski. Dlaczego więc tak jest? Pytanie właściwie bez odpowiedzi. To jest chyba najbardziej znacząca tragedia tego typu sytuacji – nie widać nawet światełka w tunelu.