Nakrętki stosowane w budowlance – ich kształty a także odmiany

Słysząc określenie „nakrętka” pierwsze co staje nam przed oczami to nakrętki od różnych butelek. Jednak ze jak się okazuje, to konkretne określenie używa się nie tylko w tym konkretnym przypadku.

plac zabaw dla dzieci

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com
Nakrętki stosujemy również w budowlance, albowiem określimy tym określeniem wszelakie „nakładane” na śrubki elementy, które tak naprawdę mają dokładnie tą samą funkcję co ich odpowiedniki przy butelkach. Jednak czy wszystkie nakrętki są takie same – czy istnieją jakieś ich inne odmiany?

Wbrew pozorom nakrętki występują w niewiarygodnie sporej liczbie odmian. Jeśli dobrze się przyjrzeć elementom, na których to się je stosuje, to zauważymy, iż bywają one różnych wymiarów, co też z automatu daje nam możliwość myśleć, że nakrętki także są pod tym konkretnym względem różne, nie napomykając już o tym, że nie wyłącznie wymiary owych rzeczy są przeróżne, ale i kształty. Najmocniej charakterystycznymi nakrętkami bywają bez wątpienia nakrętki sześciokątne, które ukazują się w paru konkretnych odmianach.

Jeżeli myślisz, że nie znajdziesz w internecie niezwykłych informacji, to przejrzyj treści, ponieważ można w nich znaleźć ważne dane na pasjonujący Cię wątek.

Wśród nich znajdziemy między innymi: nakrętki (zobacz tutaj) zwyczajne, długie, przeznaczone do zgrzewania, niskie, czy też takie o pomniejszym wymiarze pod klucz, nie napomykając już o tych powiększonych do połączeń sprężanych oraz kilku innego rodzaju, nie słabiej ważnych rodzajach.

Poza samą odmianą sześciokątną, znajdziemy jeszcze kilka rodzajów nakrętek, w tym: nakrętki koronowe, czworokątne, tak nazywane okrągłe otworowe, czy okrągłe rowkowe, a także nakrętki skrzydełkowe, radełkowe, oraz również nawet i takiego rodzaju odmiany jak choćby: nakrętki „ślepe”, tak zwane nakrętki teowe, oraz nakrętki wieńcowe trójkątne, nie wspominając już o różnych nakrętkach wraz z wkrętem zabezpieczającym.