Na jakie rzeczy zwracać uwagę kupując właściwą bramę do garażu? Co jest najważniejsze?

Bramy garażowe to duży wybór, gdzie możemy wyróżnić różne konstrukcje, wyposażenie techniczne, jak również sposób otwierania i zamykania. Jeszcze dobrych parę lat temu najpopularniejsze były bramy ręcznie obsługiwane z otwierającymi się na boki częściami. Posiadały tak zwane “stopki”, które zapobiegały niespodziewanym ruchom skrzydeł za sprawą wiatru. Zamykane oczywiście były dużą kłódką, przysłonięta była przyspawanym pierścieniem z rur, by odstraszyć złodzieja.

Obecnie to już przeżytek, gdyż bramy garażowe to ogromny wybór asortymentu, wszyscy są w stanie znaleźć coś właściwego. Wybór jest jednak tak ogromny, iż należy wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim brama nie powinna nastręczać trudności przy otwieraniu i zamykaniu, nie może również stwarzać zagrożenia dla jej użytkowników, musi być bezpiecznym zamykaniem – poznaj ciekawe bramy garażowe. Nowa technologicznie brama do garażu to maszyna, która otwierając się oraz zamykając, nie powinna w żadnym wypadku być niebezpieczeństwem dla ludzi jak również pojazdów.

brama

Autor: Nice
Źródło: Nice

Użyte napędy elektryczne, jakie mają bramy – pokaż szczegóły – garażowe, mogą spowodować zagrożenia uderzeniem albo przygnieceniem przez fragment skrzydła podczas ruchu zamykania. Z tego powodu bramy są poddawane badaniom, żeby zobaczyć, czy spełniają wymogi bezpiecznego użytkowania, jak i funkcjonalności. Najbardziej popularnymi typami bram do garażu są te ze skrzydłem segmentowym i te ze skrzydłem uchylnym. Pierwszy, jak również drugi typ to bramy o pionowym kierunku otwierania – producent bram garażowych – czytaj więcej . To konstrukcje, jakie nie potrzebują miejsca przed wjazdem do garażu lub wymagają jej bardzo mało w porównaniu do tradycyjnych bram(polecamy płoty ogrodzeniowe) i wrót rozwieranych.

Dość wyjątkowo, najczęściej w garażach domów wielorodzinnych, używane są bramy ze skrzydłem zwijanym. Wymogi dla bram i metody ich badań można znaleźć w normach. Ważną rzeczą jest zharmonizowana norma wyrobu PN-EN 13241-1, a także spełniająca dyrektywy UE numer 89/106/WE. Regulacja taka wymienia zestaw potrzebnych badań do uzyskania znaku CE, tego typu badania muszą zostać wykonane w laboratorium, które ma status europejskiej jednostki notyfikowanej. Taki producent bram garażowych powinien o takich rzeczach wiedzieć.