Monumentalne i odpowiednio zakonserwowane kamienice nie tylko na starym mieście wizytówką Łodzi.

Zanim kupimy mieszkanie w kamienicy, warto zainteresować się tym faktem, jaki stan prawny ma nasza nieruchomość oraz jaki stan prawny ma cała kamienica, jak prowadzone były księgi wieczyste oraz kto sprawuje nadzór nad wspólnotą mieszkaniową naszej nieruchomości. Bardzo ważne jest, aby osoba ta nie pojawiała się na horyzoncie tylko na stanowcze życzenie mieszkańców albo kiedy coś się dzieje, lecz by zarządzanie naprawdę było efektywne i widoczne gołym okiem.

zarządzanie nieruchomościami

Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Wspólnoty mieszkaniowe są ustanowione w nieruchomościach od momentu wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas dwie nieruchomości (mające odrębne księgi wieczyste). Jest wiele firm które oferują zarządzanie wspólnotami w Łodzi, być może dlatego starówka jest taka zadbana (zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi). Firmy te gwarantują kompleksową i profesjonalną obsługę nieruchomości, typując zwykle jedną osobę do bycia zarządcą budynku.

Priorytetowym celem administratora jest sensowne wykorzystanie nakładów finansowych zgromadzonych przez właścicieli mieszkań tak, żeby podnieść wartość rynkową nieruchomości poprzez remonty, pilnowanie dobrego stanu technicznego, postępowe polepszanie jej estetyki i obniżenie kosztów jej ostatecznego utrzymania. Najczęściej wspólnoty mieszkaniowe wybierają sobie zaradnych zarządców i angażują w to firmy zewnętrzne. Warto poświecić dłuższą chwilę i znaleźć zespół składający się przykładowo z doświadczonego zarządcy, administratora nieruchomości i kadry technicznej. Mamy wtedy pewność, że takie wspólnoty mieszkaniowe są naprawdę nieźle zarządzane. Najczęściej przedstawiciele występują w imieniu lokatorów na mocy udzielonych pełnomocnictw przed sądami, urzędami i wszelkimi instytucjami, właściwie egzekwując zlecone im zadania, dlatego ważne jest, żeby każdy administrator nieruchomości miał wszelkie kwalifikacje oraz – co trudniejsze do udokumentowania – predyspozycje potrzebne do tego, aby móc w sposób nowoczesny i skuteczny wykonywać czynności charakteryzujące administrowanie nieruchomościami.

Zarządzanie nieruchomościami ma przynosić maksymalną wygodę mieszkańcom i najemcom lokali. Usuwanie usterek, różnego rodzaju przeglądy stanu technicznego i remonty powinny być dokonywane kiedy tylko nastąpi taka potrzeba. Ubezpieczenie również powinno funkcjonować bez zarzutu. Powinna być przeprowadzona także optymalizacja finansów danej nieruchomości, tak by wydatki były jak najmniej odczuwalne (co nie znaczy, ze niskie), ale pokrywające bieżące potrzeby. Dowiedz się więcej w tym temacie: więcej w tym temacie.

Zarządzanie wspólnotami w Łodzi ma się bardzo dobrze i wyróżnia się doświadczeniem zarządców, nowoczesnym podejściem, zaangażowaniem, wysokimi i jasno określonymi standardami, a co za tym idzie – zapewnia zadowolenie mieszkańców.