Materiał, struktura i różnorodność nadproży

Nadproża są niezwykle ważnym fragmentem konstrukcji domu. Jest to poprzeczka zakrywająca od góry przelot okienny, bądź drzwiowy.
Budulec, budowa i rozmaitość nadproży jest zależna od rodzaju i budowy ściany, oraz wielkości otworu.

Stosuje się je przede wszystkim nad przelotami w ścianach nośnych, ale montowane są także przy ściankach działowych.

Podobnie emocjonujące zagadnienia są opublikowane w analogicznym serwisie. Jeżeli masz ochotę je zgłębić – zobacz pod linkiem, który jest tutaj.

Nadproży używa się także przy wszelakich pozostałych przelotach ściennych, lub wykuszach. Dotyczy to nie tylko okien i drzwi, ale także przejść, bądź otwartych powierzchni w ścianach pomiędzy otwartymi pomieszczeniami budynku.

firma

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Nadproża przekazują obciążenie fragmentu ściany znajdującej się nad przelotem, a często również wspierany na tej ścianie pułap, bądź dach. W wypadku większości przepustów wykorzystywane są nadproża żelbetowe, monolityczne, zbrojone na miejscu prętami ze stali żebrowanej i później zalewane betonem do wcześniej przyrządzonej formy. Innym rozstrzygnięciem potrafią być nadproża gotowe, systemowe, które tworzone są fabrycznie. Mogą być kształtkami w postaci symbolu U, czy też L, gdzie do wnętrza jako zapełnienie, dołącza się już na budowie odpowiednie zbrojenie i zalewa betonem. Takie nadproża zwane są zespolonymi nadprożami murowanymi. Innym typem jest nadproże sporządzone z cegły pełnej. Takie nadproża można zrealizować w formie prostej, bądź łukowej.

Nadproża drewniane występują w postaci prostej drewnianej poprzeczki o przekroju kwadratu, lub prostokąta, lecz nieraz aplikowane są także belki z drzewa klejonego, lub drewniane belki dwu teownikowe, lub kratownice z drewna.
Czasami nadproża są zaplanowane jako dekoracyjne detale elewacji, czy też wnętrz.