Jest to dosyć łatwa czynność, którą można wykonać samodzielnie. Do likwidacji pęknięć oraz wgłębień wystarczy wyłącznie gładź szpachlowa, papier ścierny i paca z nierdzewnej stali. Należy jednak pamiętać o tym, że ta łatwa czynność potrzebuje niezwykle dużej cierpliwości i precyzji.

Źródło: Grupa Tubądzin
Przed rozpoczęciem czynności tego typu jak szpachlowanie, należałoby zabezpieczyć nasze pomieszczenie i zgromadzić potrzebne narzędzia. Powinniśmy pamiętać o tym, że szlifowana gładź szpachlowa to surowiec bardzo pylący oraz unosi się w pokoju jeszcze bardzo długi czas. Dlatego też należy wystawić meble oraz sprzęty. Dobrze jest też zabezpieczyć karnisze, podłogi i parapety. Dokładne przygotowanie pomieszczeń pozwoli nam uniknąć skomplikowanego oraz długi czas trwającego sprzątania. Po sprzątnięciu oraz przygotowaniu pomieszczeń moglibyśmy przystąpić do przygotowania ściany. Jeśli ściana była już uprzednio malowana, należy sprawdzić przyczepność tego typu ściany. Jeśli stare malarskie warstwy kruszą się oraz odchodzą od muru, trzeba je zeskrobać. Do usunięcia starych powłok nada się doskonale druciana szczotka i szpachelka. Następnie można by przystąpić do delikatnego powiększenia wszystkich pęknięć. Dzięki temu prościej będziemy mogli włożyć gładź do wnętrza szpary.

Potem moglibyśmy przystąpić do czyszczenia ścian. Należy bardzo dokładnie usunąć zabrudzenia i pył, który osiadł na ścianach w czasie przygotowywania podłoża. Musimy pamiętać o tym, że nawet niewielka warstwa pyłu ograniczy przywieranie gładzi szpachlowej. Tego typu okoliczność może być związana z szybkim odpadaniem gładzi szpachlowej z muru. Do czyszczenia ściany najlepiej użyć odkurzacza albo szczotki.
Należy także dobrze przewietrzyć pomieszczenie oraz poczekać kilka godzin zanim rozpoczniemy kolejny etap. Gruntowanie musimy wykonać na wszystkich powierzchniach chłonnych. Dobrej jakości środek do gruntowania ujednolici nam chłonność podłoża i jednocześnie zwiększy przyczepność gładzi.