Która instalacja grzewcza jest dobrą alternatywą dla standardowego pieca?

W czasie budowania domu wolnostojącego zazwyczaj zastanawiamy się, jaką instalację grzewczą powinniśmy wykorzystać. To, czy zastosować bardziej kosztowne rozwiązanie, aby potem płacić mniejsze rachunki, czy też odwrotnie: kupić tanią instalację, aby później płacić nieco więcej – to już kwestia indywidualna.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Do wyboru są m.in. kotły na węgiel, na drewno albo gruntowa pompa ciepła. Tego typu wybór nie jest łatwy. Kotły węglowe generują dość uciążliwy dla posiadaczy oraz jego otoczenia dym oraz są dość pracochłonne w codziennym użytkowaniu. Ponadto potrzebują cyklicznej kontroli poprawności ich działania. Dla osób które stosunkowo wiele czasu spędzają poza swoim domem, mogłoby to być bardzo uciążliwe. Przeciwieństwem tego rozwiązana są wymienione wcześniej gruntowe pompy ciepła. Są nie mniej niedrogie, jednak ich obsługa nie jest tak pracochłonna.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej artykułów na ten temat? Namawiamy zatem do nowej strony – po prostu naciśnij tu (http://eshop.pronar.com.pl/klucz-dynamometryczny-hazet-2) i przejdź do naszego serwisu.

Takie instalacje nie generują toksycznych spalin oraz funkcjonują całkowicie automatycznie. Można by niemal zapomnieć o tym, że tego typu instalacja w zasadzie jest. Tego typu pompa jest zasilana przy pomocy prądu elektrycznego, ale dostarcza ona ciepło, jakie jest pobrane z jej otoczenia. Konkretnie pobiera ona ciepło z gruntu, więc jest to w znacznym stopniu darmowe. Istotny jest też aspekt ekologiczny. Niestety tego typu wyjście jest znacznie droższe niż standardowy piec.

łazienka w białej kolorystyce

Autor: homestilo
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy też dana inwestycja będzie dla nas opłacalna, trzeba dowiedzieć się, jak dużo trzeba będzie zapłacić za jego utrzymanie. Należy tutaj brać pod uwagę sprawność wybranego urządzenia oraz koszt paliwa. Istotny jest więc koszt za 1 kWh.

W wypadku kotłów na węgiel jest to 0,15-0,20 złotych, 0,22-0,28 zł przy wykorzystaniu kotłów na pelet, 0,35-0,44 zł przy grzejnictwie na olej oraz 0,50-0,60 zł, jeżeli zastosowane będzie ogrzewanie przy pomocy prądu elektrycznego.